Asi 25 000 hektarů velký areál v Dolním Bavorsku sousedí s českým Národním parkem Šumava. Léta rostoucí kooperace s českými kolegy ho těší nejvíc, řekl agentuře DPA. Oba parky rostou úzce pospolu. „To je velmi pozitivní,“ dodal.

Tři témata vidí jako hlavní výzvy pro park a jeho budoucí šéfovou: změnu klimatu a sucho podporující rozšiřování kůrovce, které po dobře 50 letech vyžaduje na více místech nutná sanační opatření, a management návštěvnosti.

„Rozloučení pro něho nemůže být docela jednoduché: ,Les mi bude chybět,´ řekl. V budoucnu ale chce tady být také co nejčastěji - bez nesení odpovědnosti, jednoduše jen k vychutnávání,“ napsala PNP.

Slavnostní akt předání proběhl v Domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau za přítomnosti ministra životního prostředí Thorstena Glaubera. Nová ředitelka Ursula Schusterová prohlásila, že chce do Národního parku „vzít s sebou lidi“, žádá je o důvěru a chce park dál rozvíjet, vědu posunout, přeshraniční spolupráci rozšířit a především zpřístupnit park bezbariérovými nabídkami i lidem s tělesným omezením.

Na snímku předává ministr Glauber (vpravo) park symbolicky do dobrých rukou. Zdroj: PNP

Házel chlapečka na podlahu

Když jeho desetiměsíční dítě loni v říjnu při ukládání ke spánku plakalo, jeho otec (34), Němec narozený v Keni, kvalifikovaný ošetřovatel nemocných, rozvedený, se třemi dětmi od dvou žen, v bytě v Aschaffenburgu se rozzuřil k nepříčetnosti. Chlapce několikrát hodil plnou silou na podlahu. Zoufalá matka nemohla partnera zastavit. „Dneska to ukončím,“ řekl jí při pokusu zlomit dítěti vaz. Od bezbranného dítěte odstoupil až poté, kdy soused v reakci na hluk u bytu a volání ženy o pomoc zazvonil. Chlapec vážící asi dvanáct kilogramů utrpěl několik zlomenin lebky po obou stranách.

Podezření na násilí bylo už dřív - také v minulé rodině, v roce 2017 vůči jeho prvnímu synovi, také loni ale pracovníci úřadu mládeže nic neoznámili.

Státní zástupce vychází z toho, že táta chtěl svým loňským činem potrestat matku dítěte za to, že její výchovu neshledával dost autoritativní. Pár se trvale hádal, což soudu doložily protokoly chatů. Byl na chlapečka také žárlivý a jeho pláč do znervózňoval.

Řízení pokračuje.

Antidepresivum do mléka pro dceru

V Mannheimu je souzen 24letý otec, který namíchal do mléka pro 17měsíční dcerku antidepresivum.

Vysvětloval, že loni 10. července chtěl vlastně v jihohessenském Vierheimu spáchat sebevraždu. Dceři přidal uklidňující prostředek do mléka proto, aby se náhle neprobudila a nezhatila jeho plán… Antidepresivum oslabilo její ochranné reflexy a ona vdechla své zvratky. Ve 21.49 babička informovala lékaře záchranky. Ten se pokusil o reanimaci, ale život dítěti už nevrátil - zemřelo na následky otravy kolem 23.45 h.

Otec u soudu svůj čin přiznal. Hlavní líčení je rozepsáno do konce července.

Solnohradsko „horákům“

O nadcházejícím víkendu pojedou horští cyklisté opět Salzkammergut-Trophy. Mohou si vybrat ze sedmi tratí, z nichž nejznámější měří 209 kilometrů a 7008 výškových metrů. Starty jsou v Obertrainu a v Bad Ischlu,

Pořadatelé měli týden před pátečním startem 3500 přihlášených z více než 30 zemí, o pětinu víc než rok předtím. Na sedm maratonských tratí se chystá skoro 3000 borců! V neděli navazuje Bosch (e)MTB-Schnitzeljagd, nenáročné etapy na asi 21, 37 a 46 kilometrů. Neměří se čas, místo toho jsou zde stanice s bodovanými dovednostními soutěžemi. Start je mezi 9. a 11. hodinou na výstavišti u stánku Bosch. Všichni účastníci obdrží tričko a zúčastní se slosování! Informace v českém jazyce: robert@trophy.at.

Zahrají české baroko

Šíří starou českou hudbu. Zdroj: DKŠíří starou českou hudbu. Zdroj: DKZdroj: Deník/ Redakce

Paul Leenhouts (na snímku uprostřed), profesor staré hudby, virtuoz na zobcovou flétnu a vedoucí orchestru univerzity North Texas v Dentonu, je pravidelným hostem v Pasově. V pátek 14. července vystoupí od 19.30 h ve farním kostele ve Vornbachu ve městě Neuhaus společně se svým orchestrem Fantasmi. Na programu jsou barokní koncerty z Čech od Antonína Reichenauera, Josepha Umstatta, Františka Jiránka, Františka Bendy a Josefa Antonína Gureckého. Informace Erich.Geiling@t-online.de.