Vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic zde představili techniku, s níž chrání vzdušný prostor země. „Návštěvníci si prohlédli protiletadlový raketový komplet RBS-70NG, který slouží k ničení letounů a vrtulníků, a seznámili se s prostředky, které slouží k průzkumu vzdušného prostoru a k řízení palby protiletadlové jednotky,“ uvedla kapitánka Jana Samcová, tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku, která komentovala v rámci hlavního programu z hlavní tribuny i dynamické ukázky vojenské techniky.

K vidění na ploše byla vozidla, jež slouží k přepravě vojáků a zbraňových systémů. Pozornost poutalo obrněné vozidlo DINGO s vysokým stupněm ochrany proti protipěchotním a protitankovým minám. Strakoničtí představili i nový nákladní automobil Tatra 815/7 PVO, který v počtu 16 vozidel od loňska využívají. Zvídaví zájemci se mohli dozvědět také něco více o moderním protiletadlovém systému SPYDER, na který budou strakoničtí vojáci přezbrojeni.

Premiéra helikoptér

Letošních Dnů NATO se zúčastnilo 19 zemí, na letišti bylo přes 90 letounů a tisíc kusů pozemní techniky. Při ukázkách ve vzduchu dominoval letoun F-35A amerického letectva a F-35B britského královského letectva, který ukázal i svou unikátní schopnost a zůstal viset ve vzduchu. I letos byl velký zájem o akrobatická vystoupení leteckých skupin, která reprezentovaly švýcarský PC-7 TEAM a polské skupiny Orlik a Želazny.

Svobodník Ondřej Šimek.
Za vstup do aktivní zálohy mají kredity na vysokou. Výzva pro ty, kteří váhali

Poprvé se zde veřejnosti představily bitevní vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom už v českých barvách. V obležení byly transportní letouny A400M Atlas německého a lucemburského letectva nebo C-17 Globemaster amerického letectva, které si mohli návštěvníci prohlédnout i zevnitř, pozornost poutal bezpilotní letoun Bayraktar TB2 i transportní vrtulník CH-47 Chinook, ve vzduchu se s diváky rozloučil český vrtulník Mi-24. V premiéře zaujal také bojový tank K2 Black Panther nebo bojový tank Leopard 2A4.