V úterý 26. prosince v 15:06 byl v táborském G – centru (organizaci sdružující sociální služby pro seniory či matky a další) nalezen třetí táborský chlapeček. Večer to Deníku napsal zakladatel a provozovatel babyboxů Ludvík Hess. Pojmenoval ho Jan, a to podle ředitelky domova seniorů Jany Svačinové. „Předchozí dvě jména Jaroslav a Milan připomínají památku Jaroslavy Kotalíkové, předchozí ředitelky domova seniorů. Jméno Milan upomíná na účast Milana Štěcha, tehdejšího předsedy Senátu, který se otevření zúčastnil,“ uvedl Hess.

Malý Jan je podle jeho slov poněkud větší. „Odhadujeme ho na dva až tři měsíce. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale příliš voňavý nebyl. O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. G – centrum ani nemocnice jí nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné možnosti jeho dalšího živobytí v rodině prověřit. Přiznávám se, že při provozování babyboxů zjišťuju zřejmě i nedostatky na straně státu a úřadů,“ upřesnil Hess.

Dukáty od České mincovny

Malému Janovi podle něj nesporně náleží novorozenecký dukát od České mincovny, jak je tradičním zvykem naší spřátelené instituce. „Je ale otázkou, v čí péči bude dukát uložen. Prosím proto Jaroslava Černého, marketingového šéfa České mincovny, aby nechal vyrazit novorozenecký dukát s číslem 260,“ dodal Hess, který si přezdívá též Babydědek Lu. Jan je totiž dvou set šedesátým nalezeným děťátkem. 

O jiném nalezeném chlapečkovi informoval Hess v pondělí. „V pátek 22. prosince v 11:11 bylo odloženo 259. děťátko do babyboxu na radnici Prahy 6. Je zároveň devátým děťátkem na radnici Prahy 6. Chlapeček je na pohled zcela zdravý a dostal jméno Oliver,“ uvedl. Dukát bude vyražen i Oliverovi.