K černému bezu se váže spousta zajímavých mýtů a legend:

Bez patří mezi léčivé rostliny. | Video: Deník/Jiří Štraub

„Když černý bez odkvete, stále můžete využít další části tohoto doslova zázračného keře. Listy lze naložit do oleje, a pak používat na masáž na bolavá místa,“ doporužuje jedno z využití Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja.

Další možností je listy nadrtit a jako první pomoc přiložit na popáleniny, škrábance či jiné poškození kůže, což doporučuje i bylinkový web Herbrally.

Podle starého léčitelství se doporučuje dávat rozdrcené listí do podprsenky, když ženy trpí na bulky a cysty prsou. Z listů si můžete udělat také mast, stejně jako v případě květů. Mast z listů bezu pomáhá na krevní výrony, omrzliny, jizvy a pohmožděniny.

Listy pomohou s otoky i proti krtkovi

„Bezové listy užívejte jako čaj, podpoří váš organismus obdobně jako květy. Hlavním plusem je podpora činnosti ledvin. Výborný je proto čaj z listů, když vám otékají vám nohy nebo se cítíte unavení,“ doporučuje Karolína Josková.

close Listy černého bezu můžete naložit do oleje a pak používat na masáž na bolavá místa. info Zdroj: Se svolením Herba Roja zoom_in Listy černého bezu můžete naložit do oleje a pak používat na masáž na bolavá místa.

Čaj z listů má podle bylinkářky močopudné, protiprůjmové a potopudné účinky. Ulehčuje také vykašlávání, tlumí krvácení a má příznivý účinek na cévy.

Staré knihy radí použít listy proti hmyzu nebo jako pomoc proti krtkovi. Stačí prý zahrabat listí do krtince a jeho tlející zápach následně nechtěného návštěvníka zahrady spolehlivě odežene.

Bezové větvičky ocení naše pokožka

Také bezové větvičky mají v sobě ukrytou prazvláštní sílu. Bílou dřeň z větví můžete použít jako obklad, tedy první pomoc při léčbě popálenin a odřenin. Podle bylinkářů je tato část vhodná i na artritidu.

„Ze zelené části bezové větve naopak vytvořte mast, která zvláční vaši pokožku. A věděli jste, že z bezových větví se vyrábí krásné korálky? Jde to snadno, protože dřevo bezu černého je měkké. Tyto korálky si můžete snadno vyrobit i doma,“ přidává radu Karolína Josková.


Nahrává se anketa ...

Bezinky léčí řadu zdravotních neduhů

A jak černý bez využít, když už květy dávno opadaly a blíží se konec léta? Na konci srpna a během září se začínají na bezových keřích objevovat první černé kuličky, známé jako bezinky. Ty v sobě ukrývají sílu celého stromu. Proto na ně určitě nezapomeňte!

Z bezinek si můžete udělat sirup nebo je usušit na čaj. Různé studie prokázaly, že jsou nabité vitamíny a antioxidanty, podporují normální funkci dýchacího systému, funkci střevního traktu a trávení. Pomáhají udržovat také normální hladinu glukózy v krvi.

Bezinky uchovejte, na podzim pomohou podpořit imunitu:

Potěší i nemocné močové cesty

Bezinky, stejně jako bezové květy, výborně fungují na močové cesty a prostatu. Pomáhají s pročištěním těla, hubnutím a vylučováním přebytečné vody z organismu.

V neposlední řadě podporují bezinky přirozenou obranyschopnost, tedy imunitní systém. Extrakty a složky bezinek a květů černého bezu byly zkoumány například ve studii z roku 2027 uskutečněné pod vedením Helle Wangensteenové a Hilde Barsettové. Potvrdilo se, že mohou pozitivně ovlivňovat zánět, který probíhá v těle.

Při bezové léčbě si dejte pozor na předávkování

  • Jak upozornili ve své studii němečtí vědci, bezové květy jsou obecně považovány za bezpečné. Ovšem konzumace tepelně neupravených plodů černého bezu je v USA spojována s otravami a hospitalizací. Doporučuje se jejich vaření, aby se uvolnily toxické sloučeniny.
  • A ještě jedna důležité věc. „Nepleťte si černý bez s jeho jinými druhy, a to s bezem červeným nebo bezem chebdí. Ty by vám neudělaly dobře, mají v sobě hodně jedovatých látek,“ dodává Karolína Josková.

Kuličky bezu místo barev

Pomocí černých kuliček bezu můžete také obarvit různé předměty. Tak jako to dělali naši předci. Barvivo z nich lze použít v jídle, na tkaniny nebo vyzkoušet místo barev při malování.

„No a když je nejhůře, můžete vykopat i bezový kořen. Ten ale doporučuji vykopávat spíše na podzim, když opadají z keře všechny lístky. Odvar z kořene je podle bylinkářů vynikající na srdeční choroby,“ dodává závěrem Karolína Josková.

Co jíst a pít, abyste se cítili dobře a podpořili své zdraví? Tomuto tématu se věnujeme pravidelně. Přečtěte si další články níže: