Zápach z úst je problém, kterého si většinou všimne sám postižený, ale rovněž i jeho blízké okolí. V první fázi může být páchnoucí dech cítit jen zblízka, ale v některých případech vás „omámí“ i na metr. K zapáchajícímu dechu přispívá dehydratace, sucho v ústech, kouření, pití kávy i konzumace některých potravin. Většinou však mívá zápach z úst na svědomí špatná zubní a ústní hygiena. Ve vzácných případech může ovšem páchnoucí dech signalizovat i vážnější zdravotní komplikace, mezi které patří parodontóza, zánět dásní, cukrovka, infekční onemocnění, ale i selhávání jater či karcinom dutiny ústní.

Pokud vám ale páchne dech pouze po ránu, není potřeba se ničeho obávat. Většinou odezní s důkladnou ranní hygienou.

Zápach z úst je možné odhalit i snadným testem se lžičkou:

Zdroj: Youtube

Co způsobuje zápach z úst

Špatný dech trápí podle této studie až třetinu populace. Jedná se o velice nepříjemný stav, který může mít na psychiku člověka nemalé dopady. Ve většině případů je však zápach z úst odborně nazývaný halitóza neškodný a dá se řešit změnou několika málo jednoduchých návyků. Vždy je však potřeba nejprve odhalit, co za zápachem stojí a vyloučit vážnější či závažná onemocnění. Proto by vaše první kroky měly směřovat k vašemu zubnímu lékaři, který váš stav posoudí po odborné stránce.

„Navzdory všeobecně rozšířenému názoru, že zápach z úst vzniká v oblasti žaludku či střev, je jeho příčina v 85 až 90 procentech případů v ústní dutině. Jen zřídka se příčina nachází v oblasti nosohltanu a jen ve výjimečných případech je zápach z úst důsledkem vážného onemocnění,“ tvrdí Národního zdravotnický informační portál.

Problém v dutině ústní

Ve většině případů je problém mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Nedostatečná či nesprávná ústní hygiena může mít na svědomí, že váš dech zapáchá jako výkaly. Je to tím, že ústní dutina obsahuje obrovské množství mikroorganismů a bakterií, jejichž aktivita je spojena se silným zápachem. Některé z nich dokonce produkují těkavé sloučeniny síry, které pach ještě umocňují.

Příčinu špatného dechu hledejte zpravidla  v dutině ústní.
Co stojí za špatným dechem? Lidé si nečistí místo, které zápach způsobuje

„Až u 90 procent pacientů trpících dlouhodobým zapáchajícím dechem je místem vzniku obtíží ústní dutina, přičemž dominantním zdrojem halitózy obecně je hřbet jazyka. Za základní prvek v redukci halitózy se považuje mechanické odstraňování mikroorganismů se zvláštním zaměřením na odstraňování povlaku jazyka,“ vysvětluje na webu Pro lékaře kolektiv doktorů.

Mandlové čepy a kamenyMandlový kámen způsobuje zápach z úst velmi často.Mandlový kámen způsobuje zápach z úst velmi častoZdroj: Wikimedia Commons, Tonsillolith, public domain

Možná ale také máte mandlové kameny, aniž byste o tom věděli. K tvorbě těchto malých, ale velmi silně páchnoucích bělavých či žlutých hrudek dochází v případě, že se začnou hromadit drobné částečky, sliny a bakterie ve štěrbinách a jamkách krčních mandlí.

„Většinou se jedná o mrtvé buňky v kombinaci s bakteriemi, slinami a hlenem. Kameny lze odstranit pomocí vatových tyčinek, kdy je potřeba postupovat jemným tlakem a následným uvolňováním, aby nedošlo k infekci tkáně mandlí. Dále se doporučuje kloktat ústní vodou,“ vysvětluje v poradně lékárny Dr. Max doktorka farmacie Radka Procházková.


Nahrává se anketa ...

Jak zjistit, že vám páchne z úst?

Máte pocit, že váš dech příliš nevoní? Neustále si dýcháte do dlaně a kontrolujete, jestli je váš dech pro ostatní snesitelný? Zkuste jednoduchý test, který vám napoví. „Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda máte špatný dech, je použít zubní nit a pak k ní přičichnout. Pokud je na niti cítit odporný zápach, pak je to signál pro vás, že váš dech je skutečně nepříjemně cítit,“ prozrazuje jednoduchý test americký deník CNN.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
Stomatolog Roman Šmucler: Vyšetřování zubů na dálku má budoucnost, v USA už běží

Dobrou zprávou však podle všeho je, že tento problém vyřešíte raz dva. Příčinou špatného dechu totiž nejspíš budou zbytky jídla, které se vám zasekly mezi zuby, pod dásněmi, nebo na zadní straně jazyka. Přítomné rozkládající se a množící se baterie v nedostatečně vyčištěných záhybech vaší ústní dutiny za sebou zanechávají hnilobný zápach, který páchne jako zkažená vejce, nebo někdy skutečně jako výkaly.

Vážnější zdravotní komplikace

Někdy ovšem není na vině pouze špatná ústní hygiena. Váš dech může zapáchat i kvůli onemocnění jiné části těla, i když je to spíš výjimečné. Proto pokud problém nevyřešíte důkladným vyčištěním zubů, jazyka a zkontrolováním krčních mandlí, měli byste kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který vyloučí závažná onemocnění a navrhne možná řešení. Kromě infekce ústní dutiny či krku může jít ve výjimečných případech i o závažná onemocnění, která vyžadují včasnou léčbu.

Čištění jazyka může být řešením páchnoucího dechu.Čištění jazyka může být řešením páchnoucího dechuZdroj: Shutterstock

Na vině může být hnisavý výtok z vedlejších nosních dutin, akutní laryngitida, sinusitida či onemocnění streptokokem. V úvahu však přicházejí podle této studie i závažnější choroby: „Karcinom hrtanu, absces v nosohltanu a infekce dolních cest dýchacích, jako je chronická bronchitida, plicní absces, astma, cystická fibróza či bronchiektázie. Rovněž je známo, že plicní choroby a zápaly plic způsobují zápach z úst.“

Selhávání ledvin, jater či cukrovka

„Vzácně může špatný dech způsobovat také selhání některých orgánů. Osoba, jejíž dech zapáchá jak čpavek, ryby nebo moč, může bojovat se selháváním ledvin. Vážné onemocnění jater se zase může projevovat zatuchlým zápachem dechu po česneku či zkažených vejcích,“ informuje Národní zdravotnický institut.

V Česku nyní působí přes devět tisíc zubních lékařů.
Češi marně shánějí zubaře. Na ošetření jezdí lidé i přes sto kilometrů daleko

Zápach z úst, který připomíná zralé ovoce nebo shnilá jablka, může být příznakem cukrovky, která prozatím není pod kontrolou. „Dech pacientů s plicním abscesem je popisován jako dech páchnoucího zkaženého masa. Nasládlý pach může svědčit o revmatické horečce a hniloba pankreatických šťáv v žaludku může vytvářet takzvaný hladový dech,“ stojí i v této studii.

Správná péče o ústní dutinu

V případě, že se problém skrývá v nedostatečné péči o ústní dutinu, mohou podle Harvardské univerzity  a Národního zdravotnického informačního portálu pomoci tyto kroky:

  • čistěte si zuby alespoň dvakrát denně po jídle zubní pastou s fluoridem
  • používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky
  • před spaním si vypláchněte ústa ústní vodou
  • dbejte na to, abyste během dne pili dostatek tekutin
  • vyhněte se kouření tabáku a žvýkání výrobků na bázi tabáku
  • navštěvujte pravidelně svého zubaře

Pokud však potíže nepřestanou ani po zavedení nápravných opatření, měl by být problém konzultován s lékařem.

Nezapomínejte na jazyk

Rovněž je potřeba začít čistit kromě zubů i celou ústní dutinu, a to především jazyk pomocí speciální škrabky. Bakteriím se totiž v ústech daří a usazují se nejen na vašich zubech, dásních, ale rovněž právě na jazyku, který navíc jen málokdo čistí.

„Plak z nevyčištěného jazyka se již během cca jedné hodiny začne dostávat zpět na vyčištěné zuby. Bakterie usazující se na jazyku jsou pak hlavní příčinou nepříjemného dechu. Navíc spolu s polykajícími sousty jídla dochází k jejich opětovnému návratu zpět do těla,“ varuje web Čistíme si zuby.

Pro čištění jazyka můžete použít zubní kartáček, ale mnohem efektivnější je škrabka na jazyk, která navíc minimalizuje dávivý reflex a činí čištění jazyka snadnější.