Taková je představa lékárníků, kteří chtějí prosadit, aby v mimořádných situacích mohli vydat chronicky užívaný lék vázaný na lékařský předpis. „Třeba v případě, že je pacient na dovolené nebo služební cestě. Nebo když lékař čerpá dovolenou a nefunguje zástup,“ přiblížila Deníku mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Podobná praxe funguje ve třinácti evropských zemích, například Rakousku, Dánsku, Francii, Itálii, Norsku, Irsku, Polsku či Velké Británii. Lékárníci zároveň pracují na seznamu léků, které by bez lékařského předpisu vydat nemohli – kupříkladu ty ovlivňující pozornost, sedativa, hypnotika či antibiotika.

Nutná kontrola

Se žádostmi o vydání léku bez předpisu se čeští farmaceuti setkávají už nyní, legislativa jim ale výdej neumožňuje. „Setkáváme se s tím především během svátků, kdy rodinní příslušníci přijedou na návštěvu a léky nechají doma. Dále při dovolených lékařů, ať již obvodních nebo specialistů,“ uvedl pro Deník vedoucí lékárník lékáren SENIMED Tomáš Veverka.

Čeští pacienti mají k dispozici jen něco málo přes polovinu ze sta šedesáti inovativních léků schválených v Evropské unii
V EU je nerovný přístup k novým lékům. Česko jich má polovinu a čeká na ně déle

I když v nemocnicích tyto situace dokáží vyřešit lékaři centrálního příjmu, s návrhem lékárnické komory souhlasí. „Jak je z charakteru léčivých přípravků jasné, z důvodu indikací, kontraindikací a nežádoucích účinků to nepůjde aplikovat na všechny léky,“ dodal. 

Souhlasíte, aby lékárníci mohli mimořádně vydávat léky na předpis? Hlasujte v ANKETĚ pod článem

Pro maximální komfort pacientů jsou i zástupci lékárenské sítě Dr. Max. V principu se tedy k návrhu staví kladně.

„Jsme ale zároveň i pro bezpečnost pacientů, proto musejí být kontrolní mechanismy nastaveny a situace definovány tak, aby to zabránilo jakýmkoli nejasnostem a možnostem zneužití. Lékový záznam, do kterého lékárníci mohou nahlížet, je sice už splněnou nutnou podmínkou, ale určitě ne postačující,“ sdělil Deníku mluvčí sítě Michal Petrov.

Lékaři nesouhlasí

S návrhem naopak nesouhlasí doktoři. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR Václava Šmatláka nejsou lékárníci k výdeji léčiv, vyžadujících předpis lékaře, kvalifikováni. „Byl by to doslova hazard se zdravím,“ řekl Deníku. „Když nedostupný specialista nemá zástup, posledním útočištěm má být praktický lékař, který v době své nepřítomnosti zastupován je,“ popsal.

Praktik ale nemůže předepisovat celou řadu léků vázaných pouze na předpis specialisty. „Léta přitom po ministerstvu zdravotnictví, zdravotních pojišťovnách a Státním ústavu pro kontrolu léčiv požadujeme, abychom kompetenci předepisovat co nejširší spektrum léků měli. Za zcela absurdní považuji, aby farmaceut získal kompetence, které nemá ani graduovaný lékař,“ dodal.

Lékárna. Ilustrační snímek
Léky na recept kvůli inflaci nezdraží. Nemusí být ale dostupné, tvrdí výrobci

Modelu není nakloněn ani ředitel a lékař ambulance bolesti Nemocnice Hořovice Michal Průša. „Léčbu má řídit lékař a ne lékárník. Některé podávání chronických léků totiž může způsobit zdravotní komplikace,“ přiblížil pro Deník.

Zdroj: DeníkMinisterští úředníci se nicméně námětem lékárníků zabývat budou. „Předpokládáme, že bude diskutován při legislativním procesu k připravovanému zákonu o humánních léčivých přípravcích,“ sdělil Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.