Do sezóny planých neštovic se do Česka dostaly i medializované opičí neštovice, které lékaři zatím zjistili u pěti Čechů. Rodiče však mohou zůstat klidní. Podle infektologa Milana Trojánka z pražské Fakultní nemocnice Bulovka je téměř jisté, že opičí neštovice se mezi dětmi u nás nevyskytují.
„Nepředpokládáme ani jejich hromadný výskyt v populaci. Infekce se nyní v Evropě šíří především pohlavní cestou. A to hlavně mezi mladými dospělými, kteří cestují a navštěvují různé párty,“ řekl Deníku.
Puchýřky se u těchto lidí vyskytují především na genitáliích, přičemž jeden z českých pacientů mluvil o tom, že mu připomínají akné. „Neprojevují se jako typické opičí neštovice, které známe z Afriky, kdy jsou léze po celém těle. To může přispět k bagatelizaci infekce a nevědomému šíření,“ dodal Trojánek.
Ke klidu rodičů vyzývá i viroložka Hana Zelená ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Pokud se u dítěte objeví zvýšená teplota a pupínky, které se později promění v puchýřky, blíží se podle ní jistotě, že to jsou plané neštovice. „Opičí neštovice se v Evropě zatím vyskytly převážně u mladých mužů, kteří měli sex s jinými muži,“ řekla Deníku.
Nutný je intenzivní kontakt
V pravém slova smyslu nejsou opičí neštovice sexuálně přenosným onemocněním. K přenosu je ale nutný úzký a intenzivní kontakt, přičemž nejvíc nakažlivé jsou právě puchýřky. K šíření proto přispívá promiskuita. „U dětí se s takovým jednáním nesetkáváme. Dobrou zprávou navíc je, že prozatímní průběhy v Evropě nejsou vážné a doposud nikdo nezemřel,“ dodala Zelená.
V mateřinkách a základních školách nyní probíhá klasická sezóna planých neštovic. Ročně je v Česku prodělá 40 až 50 tisíc převážně dětí. V pandemii covidu, kdy byl omezen běžný život, to bylo daleko méně. Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že zatímco v roce 2019 bylo od ledna do dubna přes 22 tisíc nakažených, loni necelé čtyři tisíce. Letos se za stejné období počet opět vyhoupl přes 20,5 tisíce.
Kupříkladu v Praze bylo od ledna do května 2019 téměř 1400 nakažených, loni ve stejném časovém úseku jen něco málo přes 170 a letos už opět takřka 1300. „V současné době v Praze evidujeme počty jako v dobách před vypuknutím pandemie covidu-19,“ řekl Deníku mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.
Plané neštovice člověk prodělá jednou za život. Lepší je dostat je v dětství, protože v dospělosti mívají horší průběh. V porovnání s opičími se jedná o rozdílná onemocnění - zatímco ty plané způsobuje herpesvir HHV-3, zvířecí patří do čeledi poxviru. Plané zmírňuje tekutý pudr, při vyšší teplotě též léky na její snížení. I u opičích neštovic pomáhají pudry, mastičky či léky na snížení teploty. K dispozici jsou na ně v Česku i antivirotika, která ale zatím lékaři u žádného z pacientů nemuseli použít.
Plané neštovice (leden až duben)
Rok 2019 – 22 305 nakažených
Rok 2020 – 14 180 nakažených
Rok 2021 – 3 863 nakažených
Rok 2022 – 20 577 nakažených
Zdroj: Státní zdravotní ústav