Do sezóny planých neštovic se do Česka dostaly i medializované opičí neštovice, které lékaři zatím zjistili u pěti Čechů. Rodiče však mohou zůstat klidní. Podle infektologa Milana Trojánka z pražské Fakultní nemocnice Bulovka je téměř jisté, že opičí neštovice se mezi dětmi u nás nevyskytují.

„Nepředpokládáme ani jejich hromadný výskyt v populaci. Infekce se nyní v Evropě šíří především pohlavní cestou. A to hlavně mezi mladými dospělými, kteří cestují a navštěvují různé párty,“ řekl Deníku.

Detailní pohled na léze pravděpodobně opičích neštovic na paži a noze čtyřleté africké holčičky. Snímek byl pořízen v lednu 1971 v Libérii. Infekci způsobil vir neštovic typu vakcinie, variola nebo právě opičí neštovice
Opičí neštovice: Jaké jsou příznaky a léčba. Proč by lidé neměli panikařit

Puchýřky se u těchto lidí vyskytují především na genitáliích, přičemž jeden z českých pacientů mluvil o tom, že mu připomínají akné. „Neprojevují se jako typické opičí neštovice, které známe z Afriky, kdy jsou léze po celém těle. To může přispět k bagatelizaci infekce a nevědomému šíření,“ dodal Trojánek.

Ke klidu rodičů vyzývá i viroložka Hana Zelená ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Pokud se u dítěte objeví zvýšená teplota a pupínky, které se později promění v puchýřky, blíží se podle ní jistotě, že to jsou plané neštovice. „Opičí neštovice se v Evropě zatím vyskytly převážně u mladých mužů, kteří měli sex s jinými muži,“ řekla Deníku.

Nutný je intenzivní kontakt

V pravém slova smyslu nejsou opičí neštovice sexuálně přenosným onemocněním. K přenosu je ale nutný úzký a intenzivní kontakt, přičemž nejvíc nakažlivé jsou právě puchýřky. K šíření proto přispívá promiskuita. „U dětí se s takovým jednáním nesetkáváme. Dobrou zprávou navíc je, že prozatímní průběhy v Evropě nejsou vážné a doposud nikdo nezemřel,“ dodala Zelená.

V mateřinkách a základních školách nyní probíhá klasická sezóna planých neštovic. Ročně je v Česku prodělá 40 až 50 tisíc převážně dětí. V pandemii covidu, kdy byl omezen běžný život, to bylo daleko méně. Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že zatímco v roce 2019 bylo od ledna do dubna přes 22 tisíc nakažených, loni necelé čtyři tisíce. Letos se za stejné období počet opět vyhoupl přes 20,5 tisíce.

Opičí neštovice dostaly svůj název podle opice makak.
Opičí neštovice mohou zůstat v Evropě nastálo. Pokud se přenesou na zvířata

Kupříkladu v Praze bylo od ledna do května 2019 téměř 1400 nakažených, loni ve stejném časovém úseku jen něco málo přes 170 a letos už opět takřka 1300. „V současné době v Praze evidujeme počty jako v dobách před vypuknutím pandemie covidu-19,“ řekl Deníku mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

Plané neštovice člověk prodělá jednou za život. Lepší je dostat je v dětství, protože v dospělosti mívají horší průběh. V porovnání s opičími se jedná o rozdílná onemocnění - zatímco ty plané způsobuje herpesvir HHV-3, zvířecí patří do čeledi poxviru. Plané zmírňuje tekutý pudr, při vyšší teplotě též léky na její snížení. I u opičích neštovic pomáhají pudry, mastičky či léky na snížení teploty. K dispozici jsou na ně v Česku i antivirotika, která ale zatím lékaři u žádného z pacientů nemuseli použít.

Plané neštovice (leden až duben)

Rok 2019 – 22 305 nakažených
Rok 2020 – 14 180 nakažených
Rok 2021 – 3 863 nakažených
Rok 2022 – 20 577 nakažených

Zdroj: Státní zdravotní ústav