Česky se této houbě říká houževnatec jedlý, ale znát je budete opravdu spíš jako shitake. Název je složený z japonských slov shii – dub a take – houba. Patří do čeledi hlívovitých a vypadají jako něco mezi liškou a václavkou. Oproti hlívě mají kloboučky jen asi pět až sedm centimetrů v průměru.

Zdroj: Youtube

Sehnat se dají čerstvé i sušené a nejčastěji je použijete jako chutnou ingredienci v asijské kuchyni. Jsou zdrojem bílkovin a obsahují i draslík, hořčík, selen, zinek a vitamíny B a D. Sušené houbičky je třeba před použitím namočit alespoň na hodinu, ideálně přes noc a s kapkou sójovky.

Jak houbu zpracovat

K léčebným účelům se používají plodnice buď samostatně nebo přidané do jídel a polévek, protože pouhý odvar z nich nemá příliš vábnou chuť. Je prostě houbový. Bylináři Janča a Zentrich ale varují, že pokud si houbičky hodláte při léčbě nějakého neduhu vhodit do polévky, je nutné nechat si pro sebe i všechen vývar, jinak se účinky rozdělí mezi celou rodinu stejně jako chutná polévka, bez ohledu na to, kdo snědl samotné houby.

Ovesné vločky jsou neprávem opomíjenou potravinou
Zázrak jménem ovesné vločky. Jsou lepší, než si mnozí myslí

Sušené houby se přidávají i do čajových směsí, ale měly by tvořit asi jen desetinu hmoty, jinak bude odvar opět houbový. Z hub lze připravit i klasickou tinkturu – ta se potom podává čtyřikrát denně, pokud hrozí nějaké virové nebezpečí typu chřipky nebo dnes všudypřítomného covidu. Doporučuje se vždy 20 až 25 kapek tinktury ženám a o pět kapek více mužům.

Na co ještě zabere

V japonské (ale i čínské) medicíně se shitake předepisují i na kvasinkové a bakteriální infekce, ale také k očistným kůrám – Zentrich s Jančou zmiňují 15denní kůru s pozřením jedné houbičky denně. Pro podporu látkové výměny pak lze zvýšit dávku na dvě shitake denně a tři houby mají prý výborné protialergické účinky. Při nádorovém onemocnění se doporučuje čtyři až pět kousků. Některé zdroje uvádějí i příznivý vliv shitake na cukrovku, krevní tlak nebo cholesterol a zlepšují prý i únavový syndrom. Shitake údajně požívali také lidé ozáření po výbuchu atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki pro očištění organismu od škodlivých částic.

Zelenina smažená v těstíčku – tempura

Pro všechna jídla obalená v mouce a osmažená v horkém oleji se v Japonsku používá výraz „tempura“ – obalují tam tak nejen zeleninu či maso, ale také třeba zmrzlinu.

DOBA PŘÍPRAVY: 25 MINUT, SUROVINY NA 4 PORCE
1 malý lilek • 200 g brokolice • 1 paprika • 100 g čerstvých hub shitake (lze je nahradit malými zahradními žampiony) • 85 g hladké mouky • 1 lžíce kukuřičného škrobu • 1/2 lžičky mořské soli • 200 ml sodovky • olej na smažení • kousek zázvoru • kus bílé ředkve
 1. Lilek podélně rozpulte a nakrájejte na tenká půlkolečka. Brokolici rozdělte na růžičky a překrojte je ještě na poloviny nebo čtvrtky. Papriku zbavenou jádřinců pokrájejte na proužky a houby překrojte na půlky.

2. Mouku nasypte do hlubší mísy, přidejte škrob, sůl a prošlehejte s 200 ml ledové sodovky. Přidejte ještě hrstku ledových kostek.

3. Jednotlivé kousky zeleniny (dobře vám při tom poslouží kuchařská pinzeta) postupně protáhněte těstíčkem a vkládejte do asi centimetrové vrstvy rozpáleného oleje. Smažte je z obou stran a hotové odkládejte na papírové utěrky nebo ubrousky, aby odsály přebytečný tuk.
 
4. Podávejte ihned s jemně nastrouhaným čerstvým zázvorem a oloupanou, najemno nastrouhanou bílou ředkví.

Zdroj: časopisy Kondice a Vlasta