Studie zveřejněná v časopise eBioMedicine tvrdí, že dospělí, kteří vypijí přibližně dva litry vody denně, trpí méně život ohrožujícími srdečními a plicními nemocemi. A také se dožívají vyššího věku. Zjištění vycházejí z testování více než jedenácti tisíc osob, které byly sledovány po dobu až třiceti let.

Vědci proto doporučují, aby se lidé řídili alespoň pravidlem 8x8, tedy vypít denně osm sklenic vody o objemu 240 mililitrů, tedy téměř dva litry, a k tomu klidně ještě další nápoje. Všem, kteří musí dojíždět delší vzdálenosti radí, aby si s sebou brali lahve. Na schůzkách by neměly chybět džbány či sklenice s vodou.

Konzumace ultra zpracovaných potravin s sebou nese řadu zdravotních rizik
Pozor na ultra zpracované potraviny. Mohou vést k rakovině, naznačuje studie

„Hydratace je důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu života,“ tvrdí spoluautorka studie, doktorka Natalia Dmitrijevová z Národního institutu pro srdce, plíce a krev v Marylandu. Podle ní většina lidí může bezpečně zvýšit příjem tekutin tak, aby splňoval doporučené hodnoty, což lze provést vodou i jinými tekutinami, jako jsou džusy nebo zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody. Národní lékařské akademie doporučují, aby ženy denně zkonzumovaly přibližně šest až devět sklenic (1,5 až 2,2 litru) tekutin a muži osm až dvanáct sklenic (2 až 3 litry). Lidé s určitými zdravotními obtížemi se případně mají poradit se svými lékaři. Faktem zůstává, že přibližně polovina lidí na celém světě nesplňuje doporučení pro celkový denní příjem vody, který často začíná na šesti sklenicích, tedy 1,5 litru.

Zdroj: Youtube

Dlouholetý výzkum

Výzkum zkráceně nazvaný ARIC, probíhal tři desetiletí napříč celými Spojenými státy americkými. Tým vědců nyní analyzoval nasbírané údaje. Vzorky krve ukázaly, že ti, kteří měli vysoké množství sodíku, jehož obsah stoupá s klesajícím příjmem tekutin, byli až o 50 procent náchylnější k pokročilému biologickému stárnutí. Také u nich došlo k nárůstu chronických onemocnění, jako srdeční selhání, mrtvice, fibrilace srdečních síní, periferní cévní onemocnění, plicní onemocnění, cukrovka a demence, a to až o 64 procent. Bylo také pravděpodobnější, že zemřou mladší než jejich protějšky dodržující správný příjem tekutin, jejichž hladina sodíku se pohybovala ve středním rozmezí.

K lékaři běžte hned, pokud jsou plynatost a nadýmání spojeny s tuhými křečovitými bolestmi břicha, zácpou, průjmem nebo zvracením.
Jak vyzrát na nadýmání? Díky několika radám lze předejít i trapasům

Odborníci hodnotili informace, které účastníci sdíleli během pěti návštěv u lékaře. První dvě absolvovali, když jim bylo padesát let, a další v sedmdesáti až devadesáti letech. Biologické stárnutí se měřilo pomocí patnácti ukazatelů včetně krevního tlaku, hladiny cholesterolu a glukózy. To osvětlilo stav kardiovaskulárního, respiračního, metabolického a imunitního systému a ledvin. Zohledněny byly i další faktory, jako je věk, rasa, pohlaví, kouření a hypertenze, tedy dlouhodobé zvýšení krevního tlaku.

Ke zjištění, zda optimální hydratace může podpořit zdravé stárnutí, předcházet nemocem a vést k delšímu životu, jsou nutné další kontrolované studie. Momentálně zveřejněná studie v časopise eBioMedicine však přesto může být podkladem pro klinickou praxi a vodítkem pro zdravý životní styl člověka.

Správná hydratace těla
- Lidé by měli denně vypít nejméně dva litry pramenité, oligominerální nesycené a neslazené vody, třeba i formou bylinných nálevů.
- Pro hydrataci nejsou vhodné čaje, zejména černé a zelené, káva, mléko, sycené a slazené nápoje.
- Patřičná hydratace taky snižuje únavu, podporuje metabolismus, správnou cirkulaci lymfy a zvyšuje elasticitu kůže.