Navštívila jsem v Českých Budějovicích Taping centrum, abych se dozvěděla něco víc o tzv. tejpování, tedy o lepení různě nastříhaných barevných náplastí na různé části těla. Aby tato metoda byla účinná, musí být splněny dva předpoklady. Kvalitně vyškolený terapeut a kvalitní materiál. Když jsem v centru hovořila s terapeutkou Žanetou Sadovskou, ve vedlejší místnosti právě lektor Kim In Cheol z daleké Koreje učil účastníky kurzu, jak ovládat kinesiology taping, metodu, která vznikla právě v Asii, konkrétně v Japonsku v 70. letech minulého století. U nás se praktikuje již několik let.

Žaneta tejpuje již tři roky a právě v těchto dnech se stala držitelkou osvědčení 1. stupně master a má možnost kinesio taping vyučovat ostatní terapeuty.

Lepení tejpů se provádí preventivně, lepí se na krátkou dobu, ale i při akutních potížích. To pak máte barevné ozdoby z náplastí na sobě optimálně tři až pět dní. Terapeutického účinku je dosahováno díky elastickým vlastnostem tejpu, aplikace kinesio tejpu ovlivňuje receptory v kůži a jejich prostřednictvím i centrální nervový systém. Tím lze ovlivnit vnímání bolesti, svalové napětí, úpravu krevního a lymfatického oběhu, vstřebávání otoku.

Pro rychlou představu jeden příklad. Po operaci, kdy je naše tělo a jeho svalstvo ochablé, dá se pomocí prodyšných, elastických a voděodolných náplastí ze stoprocentní bavlny působit na svaly tak, že se aktivizují. A to ještě před tím, než začnete rehabilitovat cvičením.

Pokud chcete zhubnout, ale máte zdravotní potíže, jako bolesti zad, kloubů a podobně, je důležité nejdříve odstranit tyto potíže a teprve poté začít s redukcí váhy a pravidelným pohybem. V centru terapeutce popíšete své bolesti, ta pak může najít jejich příčinu a zvolit patřičnou techniku. Tejpování je součástí celkové terapie, není to osamocený zázrak, i když pomáhá od akutních bolestí velmi rychle. Místní terapeuti spolupracují s lékaři, mnozí již tejpování přímo pacientovi doporučují.

V Taping centru jsem mezi účastníky kurzu oslovila Petru Zíkovou z Českých Budějovic, maminku dvou holčiček. Tato 36letá zdravotní sestra sama na sobě vyzkoušela, jak může tejpování pomoct. Na počátku těhotenství jí diagnostikoval lékař tříselnou i pupeční kýlu. Jediné, co jí mohl lékař doporučit, bylo nehýbat se, v podstatě celé těhotenství proležet. Kvůli jejímu stavu nebyla operace možná hned, což v tomto případě bylo vlastně dobře. „Přišla jsem tehdy do zdejšího centra, aby se pokusili něco pro mě udělat. Prakticky celé těhotenství, jen s malými pauzami, jsem docházela pro tejpy. Bylo jasné, že se můj zdravotní stav nezhoršuje, i když právě jen neležím v posteli v obavách, co by se stalo. Po porodu kýla zmizela. Můj doktor byl sám velmi překvapený," říká Petra a dodává, že u jejího lékaře se také objevila kýla v té samé době, byl i tady v centru, ale neuvěřil a nechal se operovat.

Možná po zjištění výsledku tejpování na Petře si mohl vyčítat, že sáhl na řešení nožem a nevěřil barevným náplastem.

A proč se Petra přihlásila do kurzu? Starší holčička česky řečeno šmajdá, vytáčí špičky nohou k sobě. To by mohlo mít následky, a tak její maminka kromě toho, že s dcerou chodí na cvičení, chce pomáhat děvčátku i tejpy. Malé hrozí sádra, což má i ve své zdravotní dokumentaci, a tak jí chce její maminka pomoct ohleduplněji. „Opravdu máme výsledky, proto jsem se přihlásila na kurz, abych mohla tejpovat doma bez docházení do centra," říká a dodává, že je s terapeutkou v kontaktu, aby to obě dobře všechno zvládly.

Od Žanety Sadovské se dozvídám, že právě mladé maminky často vyhledávají jejich služby. Po porodu se dá dobře pracovat s tejpem na zavinování dělohy. Většina maminek má po porodu ochablé břišní svaly, což způsobuje následně zatížení zad a tím i jejich bolesti. Nejdřív je totiž třeba znovu aktivovat břišní svaly, aby právě bolesti v bedrech ustoupily. A na to jsou tyto náplasti velmi dobrým pomocníkem.

V minulých dílech jsme se také věnovali našemu lymfatickému systému. Pomocí tejpů můžete lety zhrudkovatělou lymfu znovu uvést do tekutého stavu. Tejpováním lze ovlivňovat lymfatické cesty, svalový tonus, urychlit látkovou výměnu.

Tejpy pomáhají při migrénách, při výronech a bolestech kloubů, proti bolestem zborcené klenby, zablokovaným zádům, ale pomohou vám například i od modřin. A využití je daleko více. Aktivní sportovci, což jsme mohli vidět například při olympijských hrách, mívají na sobě nalepené bílé náplasti, které se na tělo lepí na krátkou dobu. To je kvůli prevenci, aby se s namáhaným svalstvem, klouby nedostavily hůře léčitelné potíže.

Nalepování speciálních náplastí je vhodně nejen pro dospělé, ale i pro děti. Prášky proti bolestem tak můžete schovat do šuplíku a zkusit tuto neinvazivní metodu. Za pokus to určitě stojí.