Některé ženy, které touží po miminku, pozorují napjatě své tělo už pár dní po nechráněném styku, aby případné těhotenství odhalily co nejdříve. Podle webu mamulik.cz lze však první příznaky těhotenství odhalit až po dvou týdnech od styku, při kterém došlo k oplodnění. V této době však nejsou ženy jediné, které své časné těhotenství mohou odhalit. Že je žena těhotná, totiž může velmi brzy poznat i její partner i další členové z jejího blízkého okolí.

Změna tělesných proporcí

První, čeho si pravděpodobně všimne každý partner, který má se svou ženou pravidelný styk, je náhlá změna tělesných proporcí v důsledku růstu hladiny těhotenských hormonů v těle. Každý muž si velice rychle všimne obzvlášť nateklých prsou, která mohou ze dne na den vyrůst i o několik čísel. K jejich zklamání však současně velká část žen pociťuje v prsou obrovské pnutí a ženiny vnady jsou silně citlivé na dotek, dokonce často i více než před nástupem menstruace.

„Problém s citlivostí prsou se většinou zmírní na konci prvního trimestru, ale u některých žen zůstávají prsy citlivé až do porodu,“ jak informuje mamulik.cz.

Kdy se objeví první příznaky těhotenství?

Zdroj: Youtube

Když váha stoupá

Některé ženy mohou být k signálům svého těla méně vnímavé, a tak si svého těhotenství nemusí v průběhu prvního trimestru vůbec všimnout. Obzvlášť v případě, pokud své těhotenství neplánovaly, a i přes pokročilé těhotenství krvácejí, což mohou zaměnit za pravidelnou menstruaci a jiný stav díky tomu přehlížet. MUDr. Jana Martincová uvádí „těhotenskou menstruaci“ na webu babyonline.cz na pravou míru: „Ne, ženy opravdu v těhotenství menstruovat nemohou. Mohou krvácet, špinit, potratit, ale rozhodně ne menstruovat.“

Cestu ke svému předčasně narozenému dítěti hledala dlouho
Měla jsem pocit, jako by nebyla moje, říká matka předčasně narozeného dítěte

V tuto chvíli ale mohou nastoupit manželé, partneři a kamarádky a na ženě těhotenství poznat i jinak. Jak? Kvůli rostoucí hmotnosti. „V průběhu prvního trimestru žena přibere kolem dvou kilogramů, v druhém téměř kilogram týdně,“ jak vyplývá z článku na webu. Vnímavější partneři si proto mohou všimnout, že se tvar postavy jejich ženy mění a začít pátrat po příčině.

Náhlé změny nálad

Nepříjemnou změnou, se kterou se kvůli náhlé hormonální nerovnováze potýká většina žen, jsou výkyvy nálad, kterých si okolí brzy všimne. Podle muni.cz způsobuje nadměrná hladina estriolu zvýšení produkce prostaglandinů, což nezřídka způsobuje takzvané „těhotenské nálady“.

S vaginálními problémy se za celý život setká téměř každá žena.
Ženy mají problémy, se kterými se stydí jít k lékaři. Některé lze vyřešit doma

Těhotné ženy proto často propukají na první pohled bezdůvodně v pláč, hysterický smích i neutišitelný vztek. I to jsou změny, kterých si mohou blízcí lidé brzy všimnout, jelikož se jich to někdy přímo dotýká.

Nezvyklé chutě a nevolnost

Pokud je žena těhotná, mohou lidé z jejího blízkého okolí pozorovat i náhlé změny ve stravování. „Těhotenské hormony mohou způsobovat, že jídla, které jste dříve milovala, nemůžete ani cítit, nebo naopak potraviny, které jste nevyhledávala, mohou být v těhotenství preferované. Stejně tak může docházet i nechutenství,“ vysvětluje na webu utswmed.org gynekoložka Robyn Horsager Boehrer.

Zvýšená únava a problémy se spánkem

Další změnou, kterou si může především partner na své ženě všimnout, je nadměrná únava. Tím spíš u ženy, která, spíš než ranním ptáčetem, byla noční sovou, které nedělalo problém koukat se do půlnoci na oblíbený seriál a nyní usne ještě „před večerníčkem“. Podle webu nhs.uk „je běžné, že se během těhotenství, zejména v prvních 12 týdnech, budete cítit unavená, nebo dokonce vyčerpaná.“ Na svědomí to mají opět těhotenské hormony.

Větší zájem o sex, silnější orgasmy

Co ale dozajista ocení každý muž, jsou patrné změny, které se dotýkají sexuálního života. Zatímco u některých žen dojde vlivem těhotenství ke snížení libida, jiné myslí na sex kudy chodí. „Některé ženy pozorují, že je jejich sexuální touha během těhotenství tak vysoká, že mají na určitou formu sexuálního uspokojování náladu téměř nepřetržitě,“ jak tvrdí Hallie Levine ve svém článku na whattoexpect.com.

Víme, proč některým ženám menstruační kalhotky nefungují.
Menstruační kalhotky si ženy oblíbily. Některým ale nefungují. Víme proč

Je to způsobeno především tím, že prsa jsou mnohem citlivější (což mohou jiné ženy vnímat i jako problém) a vulva prokrvenější. Žena navíc může v těhotenství prožívat mnohem intenzivnější či dokonce opakovaný orgasmus. Ten navíc může během těhotenství podle parents.com prospět i vašemu dítěti, které jej vnímá jak jemnou masáž. Takže jak je vidět, těhotenské hormony někdy mohou přinést i pozitiva.