Jak informuje server NewsWeek, až do tohoto týdne byla v rámci Evropy hlášena pouze dvě úmrtí spojená s opičími neštovicemi. Oba případy se staly ve Španělsku. V Belgii jde o první takto vážný incident. V zemi se dosud objevilo 706 potvrzených případů nákazy, 699 z nich se vyskytlo u mužů.

Belgický ústav veřejného zdraví Sciensano uvedl, že v 92 procentech případů mohl za přenos nemoci sexuální kontakt. Kromě toho se nákaza podle odborníků šíří také blízkým kontaktem, jako je kontakt s kožními lézemi či s předměty, které používal nakažený.

Opičí neštovice se přenáší na člověka kousnutím či škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.
Mám opičí neštovice. Známý bloger popsal na sítích své příznaky infekční nemoci

Celosvětově se opičími neštovicemi podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nakazilo už 51 tisíc lidí. Ačkoli se nemoc poprvé objevila už v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo, až do letošního roku se šířila pouze ve střední a západní Africe. Zde navzdory většímu počtu případů zůstala úmrtí s touto diagnózou poměrně vzácná.

Zemřelo 16 pacientů

Dohromady je aktuálně na světě hlášeno šestnáct úmrtí pacientů s opičími neštovicemi, z nichž devět se stalo v Africe. Opičí neštovice se mohou na člověka přenést kousnutím, škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). V Evropě se ale přenáší spíše z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.

Onemocnění nejčastěji způsobuje tělesnou vyrážku, horečky a bolesti. Kromě vakcinace neexistuje speciální lék. Léčí se proto pouze příznaky, podobně jako u planých neštovic: tekutý pudr na zasychání puchýřků, případně pudr s mentolem proti svědění. Podávají se také běžně dostupné léky proti horečce a druhotným infekcím.

Ilustrační foto
Neslavný světový unikát. U Itala lékaři odhalili covid, opičí neštovice i HIV

Zvláště ohroženou skupinou jsou podle CDC malé děti do osmi let, těhotné osoby nebo lidé s anamnézou kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida či ekzém. U těchto lidí mohou být příznaky nemoci závažnější.

V Česku byl první případ onemocnění odhalen 30. května. Do konce června jich zachytili lékaři dalších sedm. Během července se přidalo dalších třináct pacientů a první srpnový den byly diagnostikovány dva nové případy nákazy.