Když tělo nadměrně zadržuje vodu…

Všimli jste si, že se vám špatně obouvají boty, protože máte na kotnících a lýtkách otoky? Táhnou vás kalhoty a připadáte si nafouklí? Nemůžete sundat prstýnek? Přibíráte na váze? Může to být tím, že více zadržujete vodu v těle.

Bříza bělokorá - léčebné účinky:

| Video: Youtube

Většina žen rozpozná nadměrné zadržování vody v těle v období krátce před menstruací i v době menopauzy, kdy na končetinách pozorují otoky. Nadměrným zavodněním však trpí i muži, které kvůli tomu mimo jiné trápí pocení. Problém může přivodit i konzumace potravin s příliš velkým obsahem soli.

Léčivé účinky břízy

Jednou z cest jak dostat přebytečnou vodu z těla je pití březového čaje. Březový čaj je skvělý jako pomoc při zadržování vody v organismu, ale také k pročišťování krve. Podává se také při zánětu močových cest i při močových kamenech či písku a pomáhá v boji proti celulitidě.

„Březové listy a kůra obsahují methylsalicylát, příbuzný sloučeniny, která dává aspirinu jeho schopnosti zmírňovat bolest. List břízy, dlouholetý lék na močové problémy, byl schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky,“ vysvětluje web Healthy Green Savvy, který radí, jak žít v souladu s přírodou.

Břízy u Plešného jezera:

Krásný strom s bílou kůrou má i řadu dalších zajímavých zdravotních účinků. Přispívá k léčení nemocí a zánětů trávicího traktu, zklidňuje kožní onemocnění a pomáhá při léčení ran. O březových listech je už od pradávna známo, že chrání pokožku hlavy proti lupům a brání vypadávání vlasů.

Dejte přednost léčivým rostlinám

Pokud máte tendenci zadržovat vodu a chcete svůj organismus odvodnit, dejte přednost čajům z léčivých rostlin. Organické detoxikační čaje mají výhodu, že neobsahují žádné chemické sloučeniny, které by mohly naše tělo ovlivnit. Bio detoxikační čaje člověku pomáhají a životnímu prostředí neškodí.

Jaké jsou znaky zadržování vody v organismu?

 • otoky končetin
 • celulitida
 • přibírání na váze
 • obtížné hubnutí
 • nadměrné pocení
 • opuchlá oční víčka

Březový čaj si můžete připravit sami máčením částí břízy v horké vodě. Chcete-li připravit nálev z kterékoli části břízy, tedy z kůry, větviček či mladého listí, jednoduše ji před pitím namočte na deset minut do horké vody „Pravděpodobně nejznámější je čaj vyrobený z kůry břízy, ale pro případné sběrače je důležité, aby pochopili, že zbavení kůry může strom zabít, a tak čaj ze živých bříz nevaříme. Pokud má být strom pokácen nebo již spadl, pak je v pořádku sklidit kůru,“ upozorňuje web Healthy Green Savvy.


Nahrává se anketa ...

Chcete-li sklízet břízu na čaj, aniž byste poškodili strom, máte několik možností. Můžete použít listí či větvičky, případně sklízet kůru z padlých větví nebo ze stromů, které se lidé chystají pokácet.

Čaj z březových listů bude mít samozřejmě jinou chuť než čaj z březové kůry, nebo čaj vyrobený z březových větviček.

Jak připravit březový čaj

Pro břízu však nemusíte nutně do přírody. V lékárnách nebo v obchodech s přírodními produkty určitě najdete vhodnou směs k přípravě odvodňovacího čaje. Jeho příprava je velmi jednoduchá.

Co budete potřebovat:

 • 1 lžičku sušených březových listů

 • 250 ml vroucí vody

Postup:

 1. Sušené březové listy zalijte vroucí vodou a ještě tři minuty povařte.

 2. Nálev přikryjte a nechte asi čtvrt hodiny louhovat. Pak čaj sceďte.

 3. Během dne můžete vypít tři šálky horkého březového nápoje.

 • Březový čaj by neměli pít lidé alergičtí na pyl břízy.
 • Bříze a dalším rostlinám obsahujícím methylsalicylát by se měli vyhýbat i lidé alergičtí na aspirin.
 • Evropská léková agentura doporučuje vyhýbat se březovému čaji osobám mladším 12 let.

„Čaj z břízy nejen odvodňuje organismus, ale také stimuluje odvod toxinů z těla,“ uvádí web Thes & Traditions zaměřený na bylinné i tradiční čaje a kávu.

Aby byl čaj účinný, měla by kúra trvat nejméně tři dny. „Tento nápoj se musí vypít na konci každého jídla. Když jej vypijete večer, detoxikujete své tělo před spaním,“ radí web Thes & Traditions.

Může se projevit i úbytek na váze

Pokud se chcete zbavit přebytečné vody a zhubnout, měli byste bylinnou kúru doplnit cvičením jógy, lymfatickými masážemi, ale i pocením v sauně nebo v páře. Pokud dokážete  nad přebytečnou vodou v těle zvítězit, mohli byste podle odborníků zaznamenat úbytek na váze o jeden až pět kilogramů.