Člověk, který si chce v současnosti pořídit u některého z tuzemských dealerů nový automobil s karosérií kombi, musí počítat s výdajem minimálně 419 990 Kč. Právě tolik stojí nejlevnější varianta ve slezských Nošovicích vyráběný vůz Hyundai i30 kombi. Jedná se o verzi poháněnou zážehovou patnáctistovkou a v jejíž výbavě se nachází jak rádio, tak i klimatizace nebo systém pro udržování v pruhu nebo nouzové brzdění.

Na tento vůz i další rodinné kombíky do 700 000 Kč se podívejte do naší fotogalerie. U snímku je vždy uvedena také cena z počátku února 2021 a ta současná.

Hyundai i30 kombi za poslední dva roky zdražil o 65 000 Kč. To určitě není málo peněz, ale velká část konkurentů navýšila své cenovky ještě výraznějším způsobem.

Kvůli tomu jsou už teď v Česku k mání kombíky s cenou do půl miliónu korun už jen tři. Kromě zmíněného Hyundai i30 ještě Kia Ceed a pak Fiat Tipo.

Pokud spočítáme modely, jejichž cena nepřesahuje 600 tisíc korun, pak můžeme do výčtu přidat ještě Renault Mégane Grandtour, Seat Leon Sporstourer, Ford Focus kombi a Opel Astra.

V cenovém rozpětí mezi 600 - 700 tisíci korunami se dnes nacházejí vozy Toyota Corolla Touring Sports, Volkswagen Golf Variant, Peugeot 308 SW, Mini Clubman, Škoda Octavia, Kia Proceed, Suzuki Swace a právě na trh přicházející modernizovaná Toyota Corolla Touring Sports.

Kodiaq zdražil o nejvyšší sumu
Škoda zdražuje všechna svá auta. U některých jen navýší cenovku, jiná vylepší

Všechny zmiňované vozy ( s výjimkou Mini Clubman) se svojí velikostí řadí do kategorie nižší střední třída. V nejlevnějších verzích jsou obvykle poháněné zážehovými motory.

Renault Mégane si (téměř) udržel cenu

Nejmenší zdražení jsme v posledních dvou letech zaznamenali u Renaultu Mégane Grandtour. Zdražení o 26 000 odpovídá cenovému skoku zhruba o pět procent.

Na opačném konci spektra je pak Peugeot 308, byť u něho došlo k výměně generací. Ta nová je samozřejmě větší a vybavenější. Přesto cenový rozdíl u nejlevnějších verzí na počátku roku 2021 a nyní, který je 257 000 Kč, docela překvapí.

Pohon všech kol montuje Škoda do sportovních i klasičtěji zaměřených Octavií
Chcete "čtyřkolku" v jiné karosérii než SUV? Našli jsme dvacítku nejlevnějších

Hodně zdražil také Ford Focus (o 192 000 Kč po faceliftu), Opel Astra (o 150 000 Kč po výměně generací) a samozřejmě Škoda Octavia. Ta o 163 000 Kč, aniž by se nějak zásadně za tu dobu proměnila.

O poměrně přijatelné částky se naopak proměnily cenovku modelu Seat Leon Sportstourer (+ 30 000 Kč) nebo Kia Ceed (+ 55 tisíc). Do této společnosti by mohla náležet ještě také Toyota Corolla Touring Sports. Původní provedení současné generace se ještě doprodává za 607 900 Kč, což je jen o 40 000 Kč vyšší úroveň než v únoru roku 2021. Ovšem na trh právě vstupující modernizované provedení již má základní cenovku na 697 000 Kč. Tedy navýšení je v konečném úsledku už dosti citelných 130 000 Kč.