Zboží ani vrácení peněz se nikdy nedočkala. Stejně jako mnoho dalších zákazníků. Jednatel společnosti Milan Šlenc (34) nyní čelí obžalobě ze zpronevěr a podvodů, při kterých se měl podle státního zastupitelství nezákonně obohatit o víc než 19 milionů korun.

Ve středu zahájené hlavní líčení pokračovalo dovyslechnutím obžalovaného 
a předvoláním prvních tří svědků. Jedním z nich byl právě Michal C. z Týna. „Maminka měla zahrádku, na kterou chtěla jezdit. Protože byla vážně nemocná, rozhodli jsme se pro elektrické kolo. Nejdřív se bránila, protože to pro ní bylo hodně peněz, ale pak si jedno vybrala 
a chtěla ho na splátky," popisoval svědek.

Vybrané kolo zákaznice 
na prodejně nedostala a prodavač jí řekl, že musí týden počkat. Tím okamžikem začíná nekonečné a svým způsobem ponižující dožadování se vydání kola nebo zaplacených peněz. „Důvod nedodání nám nesdělili. Pořád to jen posouvali o týden. Panu Šlencovi jsem opakovaně volal a posílal esemesky. Ten vždy slíbil, že dá všechno do pořádku. Nic nesplnil," vzpomínal Michal C.

Obžalovaný využil svého práva reagovat na výpověď 
a pokusil se o formální vyjádření omluvy. Žádná slova lítosti ani přiznání možného pochybení však z jeho úst nezazněla. „Chtěl bych se panu C. a jeho rodině omluvit 
za vzniklé problémy a ztráty. Nebyl v tom úmysl, bohužel tam byly vnější vlivy. Pokud mi to bude umožněno, chci své závazky postupem času uhradit," sliboval Milan Šlenc.

Stejnou zkušenost má  s nákupem ve firmě Anakola další předvolaný svědek Vlastislav T. ze Suchého Vrbného. Elegantní 82letý penzista byl včera u soudu poprvé v životě. Také on totiž v roce 2011 zaplatil 20 tisíc korun za elektrickou tříkolku, kterou mu měl prodejce za pár dní dodat domů. Nestalo se tak dodnes. Poškozený se nedočkal ani navrácení peněz. A to i přes to, že obžalovanému tuto povinnost již dříve uložil okresní soud.

„Celý život jsem se s ničím podobným nesetkal, tak jsem mu důvěřoval," řekl poškozený na adresu obžalovaného. Pak vzpomínal na martyrium, které provázelo shánění kontaktu na Milana Šlence.

„Byly to trapné chvíle," přiznal svědek. Když se v následujících dnech po objednávce několikrát vydal osobně do prodejny, nikdy tam nikoho nezastihl. Tak si sehnal adresy obžalovaného. Přestože měl podle svých slov tři možnosti, kde dlužníka hledat, ani jednou nebyl úspěšný. „Volal jsem mu asi padesátkrát 
a vždycky mě ujišťoval, že zaplatí. Nic se ale nedělo, pouze sliboval. Pak jsme si domlouvali nějaké schůzky, ale nikdy nedorazil. Je smutné, že to dospělo až tak daleko," vypovídal Vlastislav T.

„Chtěl bych se panu T. omluvit, byť je to se zpožděním. Nikdy nebylo mým záměrem vás jakkoliv poškodit, bylo to shodou nešťastných okolností," komentoval výpověď Milan Šlenc.

Ještě před výslechem svědků dokončil senát se soudcem Michalem Kubánkem v čele ve středu přerušený výslech obžalovaného. Ten stále trvá na své původní verzi, kdy tvrdí, že si pořizoval dluhy s vědomím, že je bude moci uhradit z přislíbených osmi milionů korun za prodeje bytů 
ve Smetanově ulici od bývalého obchodního partnera Václava B.

V tom, že tuto story předkládal věřitelům po dobu několika let a i v době, kdy už jeho závazky přesáhly avizovaných osm milionů, v tom obžalovaný nevidí žádný problém. „Nepopírám, že jsem vedl lehce nadstandardní způsob života. Půjčoval jsem 
si na to, abych mohl vydělávat. S nulovým kapitálem těžko vyděláte hodně peněz," popisoval  obžalovaný.

Zajímavé bylo, že vždy když se ho předseda senátu dotazoval, na co konkrétně peníze použil, dočkal se vždy té stejné odpovědi. „Bohužel si nevzpomínám… Nepamatuji se… Zřejmě na podnikatelské aktivity nebo úhradu předchozích závazků…".

Stejně tak nechtěl konkretizovat menší půjčky v řádech tisíců až desítek tisíců korun. Se zdůvodněním, že jde o detaily a ne zásadní částky. Když státní zástupkyně Marie Štěpková předestřela obžalovanému vlastnictví hodinek
a lovecké pušky za 100 tisíc korun  nebo opulentní narozeninovou oslavu v restauraci 
U Huberta v Hluboké v době, kdy už měl splácet dluhy, obžalovaný argumentoval neochvějnou vírou ve své „nadstandardní schopnosti při prodeji nemovitostí."

Více ze zahájení hlavního líčení zde: Hochštapler připravil věřitele 
o miliony korun