Drogy ne! Informace Deníku, že v krajském městě se objevila prodejna Amsterdam–shop.cz, svou pověstí spojená s legálním prodejem návykových látek jako sběratelské předměty, přiměla zástupce českobudějovické radnice jednat.

„Přítomnost prodejny v našem městě vnímáme s velkým roztrpčením a ihned jsme se začali situací zabývat,“ řekl Petr Podohola, náměstek primátora pro školství a sociální věci.
„Okamžitě jsme podnikli konkrétní kroky. Oslovili jsme terénní poskytovatele sociálních služeb, které pomáhají lidem ohroženým drogami a jejichž činnost dotacemi podporujeme. Ihned jsme se rozhodli varovat a oslovit sociální kurátory, mající na starosti mládež, a ředitele základních škol, protože děti a mládež jsou situací ohroženy nejvíc.“

David Kostohryz z odboru sociálních věcí, který má na starosti protidrogovou problematiku, se k provozovně vydal. „Na dveřích není zatím nic bližšího napsáno, chybí identifikace firmy, otevírací doba, stejně jako IČO provozovatele. Uděláme všechno možné, aby tato provozovna ve městě nebyla,“ slibuje David Kostohryz.
„Hledáme možnosti a zjišťujeme zkušenosti, které ke zrušení prodejen Amsterdam–shop.cz využila města na Severní Moravě nebo Ústí nad Labem a Liberec.“ Zástupci magistrátu zdůrazňují, že živnostenský odbor se chystá na kontrolu.

„Majitel objektu má živnostenské oprávnění na nákup a prodej zboží od roku 1994,“ dodala mluvčí budějovického magistrátu Jitka Welzlová.