Ten se uplatní zejména při větších shromážděních, jako jsou rizikové sportovní zápasy, technoparty a podobně.

„Na účastníky těchto setkání působíme slovně a snažíme se jim například vysvětlit právní následky jejich jednání. Chceme tím předejít nasazení pořádkové služby, která působí už jako represivní složka,“ říká koordinátor jihočeského antikonfliktního týmu Tomáš Beránek. U policie slouží již třiadvacet let a největší zkušenosti získal právě během služby u pořádkové policie.

Myšlenka na založení antikonfliktního týmu pochází z Německa. Pilotní projekt představili tamní policisté na konci října 2007. Na vzniku jihočeského týmu se podílela skupina třech osob, z nichž jedna působí u kriminální policie jako odborník na extremismus. Zpočátku měl tým třináct členů. Za rok 2008 si připsal sedm zásahů, o rok později jich bylo už dvanáct.

V antikonfliktním týmu jsou zastoupeni členové všech policejních složek. Na místě určení se pohybují v civilních oděvech, na kterých mají výraznou reflexní vestu s číslem. Několikrát za rok podnikají speciální výcvik. „Zaměřujeme se na psychologii, tělesnou přípravu a znalost práva,“ vyjmenovává Tomáš Beránek.

V roce 2008 zasahovali členové antikonfliktního týmu například na technoparty v Uzenicích u Blatné. „Akce byla původně ohlášena jako oslava narozenin, ale nakonec se tam sešlo přes pět tisíc lidí,“ vzpomíná Tomáš Beránek. V loňském roce získali jihočeští policisté velmi dobré ohodnocení za účast na setkání s papežem Benediktem XVI. ve Staré Boleslavi. Jeho návštěvu si nenechalo ujít více než osmdesát tisíc lidí. Zúčastnili se rovněž zasedání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Hluboké nad Vltavou. „Preventivně jsme působili i u odhalení židovského památníku ve Strakonicích,“ říká koordinátor Beránek.

Jihočeský antikonfliktní tým čítá v současné době sedm〜náct členů, z toho je pět žen. Do budoucna by rád rozšířil počet svých členů na dvacet. „Většinou nenasazujeme všechny najednou, ale přiměřeně události,“ vysvětluje Tomáš Beránek. Při výcviku spolupracují členové antikonfliktního týmu s pořádkovou jednotkou.

Jednotlivé zásahy pečlivě nahrávají a vyhodnocují, aby se pro příště vyvarovali případných chyb. „V rámci Jihočeského kraje je však práce policie velmi dobrá,“ uzavírá Beránek.