Tělo uhynulého koně objevili v úterý dopoledne ve výběhu u českobudějovického dětského centra Arpida zdejší zaměstnanci. Smrt zvířete, speciálně vycvičeného pro hipoterapii, má na svědomí neznámý pachatel, po kterém teď policisté pátrají.

„Již minulý týden jsem viděla, že má Justina nějaké zdravotní problémy,“ řekla ve středu Klára Rasochová z Arpidy, která v úterý tělo mrtvé klisny objevila.

„Je to moc smutné, zrovna měla půlroční hříbátko Jezabel, které kojila, a navíc ještě roční Jasmínu.“

Přemýšlí nahlas, co se mohlo stát. „Kdyby se otrávila rulíkem, otrávili by se i další koně ve výběhu. Jenže rulík tu neroste a teď na něj ani není doba.“

Zřejmě ji tedy někdo otrávil, ale kdo a proč?

„Zatím nevíme, co se stalo,“ přiznává majitelka uhynulé Justiny Marie Vargová.

„Justinu jsem získala od Arpidy. Byla prý otrávena atropinem. Ale proč? Justina dělala radost dětem a postiženým lidem, tak proč by ji někdo chtěl zabít?“

Odborníci hledali i na pastvě za Arpidou, zda tam nerostou jedovaté rostliny.

„Otravě atropinem by odpovídal rulík zlomocný, ale ten tady neroste,“ pokračuje Marie Vargová.

„Proč by ale někdo Justinu trávil? Tihle koně slouží výhradně pro hipoterapii, nejsou určeni ani pro sport nebo na výdělek. Zadarmo je využívají nemocné děti.“

K otrávení klisny došlo někdy od 23. do 31. března ve výběhu ohraničeném elektrickým ohradníkem v ulici U Hvízdala, vedle areálu Centra Arpida v Č. Budějovicích.

Kobylka sloužila v centru Arpida asi pět let jako koník pro hipoterapii a léčebně pedagogické ježdění. Nyní byla půl roku využívána dětmi při občasném ježdění pro radost.

Výcvik rehabilitačního koně začíná v jeho třech letech a trvá až tři roky. Ne každý kůň je pro takovouto práci vhodný - ať už z důvodu jeho povahy, nebo po fyzické stránce.

Smrt ideálního koně

Veterinář, který uhynulého poníka na žádost policie ohledal, uvedl, že šlo o otravu neznámou látkou. Proč klisna pošla, zjistí odborníci až v nejbližších dnech po pitvě.

Úhyn zvířete znamená pro klienty velkou ztrátu.

„Její hodnota se nedá vyčíslit,“ říká Marie Vagerová.

Justina byla speciálně vycvičená pro hipoterapii a při práci s handicapovanými dětmi jim bude citelně chybět.

„Ne každý poník se k hipoterapii hodí. Justina byla ideálním zvířetem, byla klidná a vyrovnaná,“ zdůrazňuje kvality usmrceného koně okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Případ je nyní v rukou čtyřdvorských policistů.

V případě, že se potvrdí podezření, že Justinu někdo otrávil, bude se dotyčný zpovídat z trestného činu poškozování cizí věci.