„Předcházejte rizikům a autostopem nikdy nejezděte,“ varuje mluvčí jihočeské Policie Jana Kameníková.

„S teplým letním počasím přibývá na silnicích lidí, kteří si libují v autostopu. Jenže si neuvědomují nebezpečí, které na ně číhá.“

„Policie ČR každoročně zaznamenává v souvislosti s tímto způsobem cestování řadu případů násilné, mravnostní i majetkové trestné činnosti. Loni jsme zaznamenali na území Jihočeského kraje osm případů, kdy se stali obětí trestného činu lehkomyslní stopaři,“ sděluje Kameníková.

V jednom případě se jednalo o úmyslné ublížení na zdraví, pohlavní zneužívání a vydírání. „Ve dvou případech šlo o loupež a třikrát o krádež, ať už kapesní či ostatní krádeže na osobách. Loni nebyl naštěstí zaznamenán žádný případ znásilnění,“ pokračuje kameníková. To však neznamená, že žádnou stopařku tento ošklivý zážitek neminul.

„Počet ohlášených znásilnění je totiž jenom vrcholkem ledovce. Většina žen na policii raději kvůli vyšetřování, studu a strachu ani nejde. Je to špatné, protože někteří pachatelé pak své činy opakují a jsou čím dál tím brutálnější,“ vysvětluje Jana Kameníková.

Z uvedené statistiky vyplývá, s jak širokým spektrem trestné činnosti se lidé mohou při autostopu setkat.

„Není pravdou, že při autostopu číhá nebezpečí pouze na stopaře. Většinou sice bývají oběťmi oni, ale stávají se jimi i řidiči.“ Hrozí jim útok od neznámého člověka, kterého pustí k sobě do auta.

Osud v rukou

Kameníková pokračuje, že mladé lidi většinou vede k autostopu touha po dobrodružství, poznávání nových lidí, šetření peněz nebo nečekané situace.

„Mnohdy se ovšem lehkomyslné chování stopařům vymstí. Ženám nejvíce. Právě u trestných činů, ke kterým dochází při autostopu, má ale člověk takřka stoprocentně prevenci ve svých rukou. Stačí prostě nestopovat. To je jediný známý, ale bohužel nerespektovaný recept,“ říká policejní mluvčí. Zároveň důrazně všechny varuje, aby autostopem nikdy nejezdili.

„V době mobilních telefonů a další moderní techniky si jistě vyberete daleko bezpečnější způsob dopravy. Nezapomeňte, že svojí lehkomyslností si můžete zpečetit svůj osud,“ dodává Kameníková.