Byl prohlášen k návrhu ČSOB, která JčOS poskytla úvěr na pořízení stavebního stroje, ale ta nesplácela a s věřitelem přestala komunikovat. Podle navrhovatele zmíněný stroj pracoval naposledy pro konkrétní odběratele, z toho dva jihočeské.


Správce konkurzní podstaty ing. Milan Šváb ale na zmíněném jednání věřitelů informoval, že zmíněný stroj, na jehož pořízení si JčOS vzala úvěr, ve skutečnosti možná ani nebyl vyroben . . . Vypadá to prý, že bance byly předloženy zfalšované dokumenty včetně fotografie výrobního štítku, smluv s údajnými budoucími zákazníky atd.


Správce se majetek úpadce pokusil dohledat sám – a neuspěl. Žádné účetní doklady ani věci nenašel. Výjimkou je staré Audi A6, od něhož mu kdosi nechal v době jeho nepřítomnosti v kanceláři klíčky a malý techničák; vozidlo samotné pak ing. Šváb svépomocně vypátral na jednom parkovišti.
Z obchodního rejstříku se podává, že od původních českobudějovických zakladatelů (předmět činnosti mlynářství . . .) získala společnost v roce 2004 skupina ukrajinských občanů a posléze byla v listopadu 2005 převedena Richardu Kotowskému z Brna. Jak správce poznamenal, z jeho zjištění nevyplývá, že by do té doby vyvíjela nějakou činnost. Není tedy vyloučeno, že v závěru své existence byla „aktivována“ jen k účelu získání úvěrů, přičemž je jistě představitelné, že zapsaný poslední jednatel byl toliko bílým koněm . . .


V každém případě mají práci orgány činné v trestním řízení – a věřitelé škodu za víc než sedm milionů.