Je podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy a příští tři roky si nemusí zavolat vůbec nikam. „Muž má ale přitom na svědomí víc poplašných telefonátů,“ říká českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.


Před týdnem v sobotu oznámil na linku 158 uložení bomby na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích. Policisté a hasiči vyklidili nádraží, ale nic nenašli. Vlaky nabraly zpoždění a Českým dráhám vznikla škoda za třiceti tisíc korun.


V nejapném žertování si muž zřejmě liboval. „Už dne 23. září odpoledne oznámil na linku 150 požár v Kněžskodvorské ulici,“ pokračuje Regina Tupá.
„Ten den ještě volal i na policejní linku 158, že v českobudějovickém obchodním centru IGY je bomba. Obě skutečnosti se ale nezakládaly na pravdě.“
Minulou sobotu se výtečník nespokojil jenom s plašením vlakových cestujících.


„Na linku 112 oznámil požár bytu v Kněžskodvorské ulici a ještě dopravní nehodu se zraněním na křižovatce ulic Lipenská – Riegrova. Ten den pak zavolal i na linku 155 a oznámil, že v Kněžskodvorské ulici se nachází v bezvědomí jeho matka a nedýchá.“


Všechna oznámení se ale nezakládala na pravdě.

„Na obviněného muže byl podán podnět na vzetí do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání šesti měsíců až tří let nebo peněžitý trest,“ vysvětlila Regina Tupá.


Od začátku roku dokumentovali kriminalisté na českobudějovickém okrese již 14 případů šíření poplašných zpráv. G„V osmi případech se již podařilo pachatele zadržet a obvinit ze spáchání uvedeného trestného činu,“ dodala Regina Tupá.