Spor o označení Budweiser nebo Bud mezi americkým Anheuser–Bushem a Budějovickým Budvarem trvá roky a odehrává v různých teritoriích světa. Co se týká Unie, Anheuser-Busch před více než deseti let požádal o právě registraci značky Budweiser nejen pro svá piva, ale i pro další alkoholické i nealkoholické nápoje.

Budějovický Budvar se samozřejmě bránil. Za pravdu mu dal Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). Tam se zase odvolal Anheuser–Bush a když to nestačilo, putovaly americké výhrady k druhému nejvyššímu soudnímu dvoru EU.

Také soud se postavil na stranu zájmu českého pivovaru. Potvrdil dřívější verdikt OHIM nezapsat označení 'Budweiser jako ochrannou známku ve prospěch amerického pivovaru Anheuser-Busch, a to zejména pro pivo.

„Právo na obchodní užívání výrazu Budweiser pro pivo již bylo přiznáno v Německu a Rakousku českému pivovaru Budějovický Budvar,“ píše se také ve verdiktu soudu.

Do dvou měsíců lze proti rozsudku podat odvolání.

Boj o ochranné známky je pro Budějovický Budvar už letitou nutností a praxí. Stránky www.budvar.cz uvádějí, že v období 2000/2007 bylo ukončeno celkem 111 soudních sporů a správních řízení, které vedl Budějovický Budvar v oblasti ochranných známek. Budvar byl úspěšný v 80 případech a v 5 případech skončil spor remízou.

V poslední době známkoprávní spory Budvar zvítězil například ve Velké Británii, Austrálii, Japonsku, Jižní Koreji, Řecku, Portugalsku či Dánsku, Švédsku, Finsku a Novém Zélandu. V některých zemích Budvar neuspěl.