Soud projednával1. Vloupání do ZŠ v Ledenicích
2. Vloupání do gymnázia v budějovické Jírovcově ulici
3. Vloupání do ZŠ v Dřítni
4. Vloupání do ZŠ ve Zlivi
5. Vloupání do ZŠ v Albrechticích nad Vltavou
6. Vloupání do obecního úřadu ve Vrátě
7. Vloupání do areálu ČEVAK
8. Vloupání do ZŠ v budějovické ulici Matice Školské
9. Vloupání do ZŠ v budějovické Pohůrecké ulici
10. Vloupání do ZŠ v Dobré Vodě u Českých Budějovic
11. Vloupání do školy v budějovické Dukelské ulici
12. Krádež okapů z haly firmy 
v Olešníku
13. Krádež přívěsného vozíku 
v budějovické Puklicově ulici
14. Vloupání do pizzerie v budějovické Novohradské ulici
15. Vloupání do ZŠ v Ledenicích

Okresní státní zastupitelství viní všechny z pokračujícího zločinu krádeže, dílem dokonaného a částečně ve stádiu pokusu. Někteří potom mají na svědomí také poškození cizí věci, porušování domovní svobody a neoprávněné pořízení platebního prostředku.

Při včerejším pokračování již dříve zahájeného hlavního líčení přišlo na řadu projednání 15 dílčích bodů obžaloby. (Celkem jich je kolem 40). 
U všech krom jednoho byl hlavním aktérem právě David Ch.

Hned na úvod vysvětloval okolnosti loňského dubnového vloupání do tří objektů základní školy v Ledenicích 
se škodou přes 200 tisíc korun. Skutku se dopustil s Janem K., oba se doznali. Případ byl mimořádný počtem odcizených věcí.

Kromě skoro 9000 korun 
v hotovosti si tehdy zloději odnesli mycí a prací prostředky, zhruba metrák potravin, LCD projektor, tři notebooky, monitor, čtyři elektronické hry, unikátní saxofon za desítky tisíc korun, herní konzole, kameru, mobil a hry na XBox.

„Tolik věcí jsme určitě neodcizili. Sebrali jsme nějakou elektroniku a peníze, ale potraviny určitě ne, ani saxofon nebo jiný hudební nástroj," tvrdil včera u soudu Jan K. Jeho komplic odmítl vypovídat a odkázal na výpověď z přípravného řízení. „Dostali jsme se tam přes nějaké okno a víc už nevím. Něco se prodalo, jídlo se snědlo, bylo toho plné auto," vypovídal na policii David Ch. Tomu se zřejmě v Ledenicích tak zalíbilo, že se tam později vrátil a sebral z ředitelny školy počítač a peníze.

Tito dva muži se podle obžaloby společně vloupali také do gymnázia v Jírovcově ulici, základních škol v Dřítni, Zlivi a Albrechticích nad Vltavou nebo do obecního úřadu ve Vrátě. Odnesli trezor s desítkami tisíc korun, příruční pokladny s razítky a vstupními čipy, monitor k počítači, mobil s nabíječkami, peníze 
a notebook. Jan K. se v těchto bodech doznává pouze k účasti na vloupání v Albrechticích, na ostatních třech místech prý nebyl, případně nevěděl o kamarádových plánech.

David Ch. ho při výslechu na kriminálce označil za spolupachatele, včera svá tvrzení korigoval. „Šli jsme tam na tajňáka, Honza to ani nevěděl. Byla to moje akci. Tím ho nechci krýt, ale takhle to bylo," potvrzoval Janovi K. alibi 
k jednomu z případů.

Další problém s určením spolupachatele, který může vyústit až ve stíhání pro křivé obvinění, měl David Ch. také u vloupání a odcizení trezoru s desítkami tisíc korun v pizzerii v budějovické Novohradské ulici. Tohoto skutku se měl podle své původní výpovědi dopustit v součinnosti se spoluobžalovaným Luborem M., ten však jakoukoliv účast od počátku popírá. David Ch. včera přiznal, že kamaráda označil jen proto, že 
na něj byl naštvaný. A také proto, že na tom údajně měla zájem policie.

„Chtěli to policajti, protože Lubor dělal neplechu a oni ho chtěli zavřít víc než kohokoliv jinýho. Asi jsem tenkrát lhal, nechtěl jsem jít na vazbu a tak jsem říkal, co chtěli slyšet,"  vysvětloval David Ch. Když ho předsedkyně senátu Irena Tichá upozornila, že pokud je to tak, jak nyní říká, dopustil 
se křivého obvinění, obžalovaný jen pokrčil rameny s tím, že ho to tehdy nenapadlo.

Ani Lubor M. však není před soudem kvůli jedinému případu. On sám čelí obžalobě 
z vloupání do areálu společnosti ČEVAK. Přestože i zde vinu odmítá a tvrdí, že  ani neví, kde to je, existují proti němu jednoznačné důkazy. Pachatel totiž zanechal na místě svítilnu, ze které se policii podařilo zajistit DNA obžalovaného. Jeho tvrzení, že svítilnu mohla držet jiná osoba s nasazenými rukavicemi, předsedkyně senátu nepřijala. „To by si někdo musel nasazovat ty rukavice pinzetou, a ta by ještě musela být sterilní," řekla soudkyně Irena Tichá.

Všechny ostatní včera projednávané body má podle obžaloby na svědomí pouze David Ch., případně on a další jeho kamarádi, kteří v hlavním líčení nefigurují. Jde o vloupání do budějovických škol 
v ulicích Matice Školské, Pohůrecké a Dukelské, do školy v Dobré Vodě u ČB či krádeže přívěsného vozíku za kolo 
v Puklicově ulici nebo okapů 
z haly v Olešníku. Z těchto případů stojí za zmínku vloupání v ulici Matice Školské, kde 
si obžalovaný David Ch. stěžoval na příliš malý lup, který podle něj neodpovídal vynaložené námaze.

„Myslím si, že já tady mluvím pravdu, tak oni by mohli taky. Deset tisíc v kase neměli, bylo tam sotva osm tisíc. Až mě zarazilo, jak málo tam bylo. Pamatuju si to, protože jsem tam lezl přes pět střech a pak ještě po hromosvodu do druhého patra a zpátky. Byla to fuška," postěžoval si David Ch.

Hlavní líčení pokračuje 
ve čtvrtek 10. července.

Související články: Mám opravdu smůlu, stěžoval si u soudu dealer drog "Píva"

Zloději vzali útokem tři školní budovy, žáci zůstali bez oběda