I pro násilné trestné činy v minulosti opakovaně trestaný majitel luxusního a policií zabaveného auta Bentley Continental 
s nápisy „Smrt fízlům" či „Fízlové jsou zkorumpovaný úplatný prasata a dobytek" měl v pondělí stanout před okresním soudem a zpovídat se z obžaloby ze znásilnění, nebezpečného vyhrožování, výtržnictví a pěti skutků vydírání.

Nebylo tomu tak. Obžalovaný s ještě před pár lety milionovým majetkem před zahájením hlavního líčení požádal soud o odročení kvůli nečekané změně obhájce. Podle svých slov nemá na advokáta peníze a proto chce po státu, aby mu umožnil takzvaného bezplatného obhájce – ex offo.

„Chtěl bych mít ty soudy co nejrychleji za sebou, abych 
si mohl zorganizovat svůj vlastní život. Už takhle jsem psychicky nalomenej, doba je špatná. Nikdy jsem to takhle neudělal, i pro mě samotného je to překvapením," řekl soudu obžalovaný.

Při výslechu ohledně osobních poměrů podnikatel soudu vysvětlil, že v současnosti pracuje v jedné ze svých firem, ta však neprosperuje. Majitel údajně pobírá desetitisícový plat v hrubém, další prostředky podle svých slov nemá. A to i přes to, že musí platit 22 tisíc korun výživného na své dvě dcery, které momentálně studují vysokou školu.

„Vyčerpal jsem své úspory a momentálně se snažím rozprodávat nemovitosti i movité věci, které mi ještě zůstaly. Chci dostát svým povinnostem," prohlásil Tomáš B.

Jeho odstupující právní zástupce Pavel Oriniak vysvětlil, že
o změně poskytování právních služeb se s klientem dohodli jen pár hodin před zahájením pondělního hlavního líčení. „Nechtěl bych, aby v tom soud spatřoval nějakou obstrukci. Mám za to, že by bylo na místě, aby výpovědi obžalovaného byl přítomen již nový obhájce," dodal advokát Pavel Oriniak.

Tomáš B. je známou budějovickou personou. Někdejší majitel nočních klubů, second handů i kasina je invalidním důchodcem. S dodržováním zákonů, zejména dopravních předpisů, si zřejmě těžkou hlavu nedělá. S oblibou parkoval na zakázaných místech 
a provokoval vulgárními nápisy na autě za miliony korun.

S policií válčí dlouhodobě, jeho pomalovaný tmavě modrý sporťák brázdil ulice krajského města nejméně dva roky. Podle svých slov je Tomáš B. údajně obětí policejní šikany a zlovůle. Proto se rozhodl bránit tímto poněkud netradičním způsobem.

„Vyjádřil jsem v demokratické společnosti svůj názor 
a přesvědčení. Pokud jsem 
se něčeho dopustil, ať mě klidně zavřou. Komu se to nelíbí, ať se na to nedívá," řekl před časem Blesku.

Právě hanlivé vzkazy na bocích a oknech jeho auta, které mimochodem obsahují řadu gramatických chyb, přitahovaly pozornost policistů jako magnet a byly pro ně největším trnem v oku.

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera kriminalisté prověřovali, zda se B. jejich zveřejněním nedopustil nějakého trestného činu. Třeba výtržnictví. Nechali si proto vypracovat odborný lingvistický posudek. Ten měl překvapivý závěr. Znalec z Ústavu pro jazyk český konstatoval, že výraz 'fízl' nelze automaticky vztahovat na policisty. Podezření na porušení zákona tak odmítl.

„Z posudku vyplývalo, že tento výraz je hanlivým označením pro donašeče, špicla nebo takzvaného bonzáka. Policie se prý netýká. Proto jsme nemohli majitele auta za toto obvinit," vysvětlil mluvčí.