​Jak informoval tiskový mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Radek Kréda, během kontrolní akce zastavily mobilní hlídky v blízkosti bývalého hraničního přechodu Dolní Dvořiště tři kamiony, u kterých zjistily porušení zákona o odpadech. "Ve dvou případech se jednalo o soupravy české imatrikulace, které převážely jiný druh zboží, než bylo uvedeno v předložených dokumentech. Řidiči vezli z Rakouska do společnosti v Českých Budějovicích tašky, cihly a keramické výrobky zařazené do položky odpadu tzv. keramické odpady," uvedl s tím, že provedená kontrola však zjistila, že se jedná o směs betonu, cihel, omítky, kamenů a zeminy. "A tak tato směs neodpovídala zmíněnému zařazení do položky odpadu," dodal Kréda.

O součinnost celníci požádali zástupce České inspekce životního prostředí, kteří následně kontaktovali příjemce odpadu. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o porušení zákona o odpadech, ale nikoli o nedovolenou, a tedy nelegální, přepravu odpadů, pokračovaly nákladní soupravy v jízdě do místa určení a nebylo ze strany celního úřadu rozhodnuto o zadržení materiálu," popsal postup.

Kamion s nelegálním odpadem z Itálie mířící do jihočeské metropole do cíle nedorazil.
Nelegální italský odpad do Budějovic nedojel, odhalili ho celníci díky rentgenu

Ve třetím případě řidič porušil zákon, když přepravoval náklad s odpadem bez povinného označení soupravy tabulkou s velkým písmenem „A“. "Případy celníci předali k dalšímu řešení orgánům České inspekce životního prostředí a ministerstvu životního prostředí," uzavřel.