Jak jsme již uvedli v předchozím článku (najdete jej ZDE), sourozenci Martin (33), Ondřej (31) a Michal (27) Pöschlovi a jejich společník David Šimeček (21) se koncem ledna loňského roku vydali na trestnou výpravu za Janem D. (30) do Křemže. Právě tohoto muže, který má údajně pověst zloděje kovů, totiž podezírali, že má něco společného s odcizením vozíku.

Chtěli ho přimět, aby jim podal potřebné informace, případně je doprovodil k dalšímu jim podezřelému, jistému panu B. z Brloha. Protože připouštěli možnost aktivního odporu, vybavili se kuklami a lepicí páskou na případné svázání oběti. S čím však zřejmě nepočítali, byl nečekaný zásah strýce a tety napadeného, Jiřího a Ivany H. Žena utrpěla při fyzické konfrontaci s obžalovanými poranění krční páteře, hrudníku a ruky. A co hůř, do současné doby se potýká s posttraumatickou stresovou poruchou, kterou zákon připodobňuje k těžkému ublížení na zdraví. Obžalovaným proto hrozilo až 12leté vězení. Senát v čele se soudcem Michalem Kubánkem jim nakonec uložil pouze podmínky.

Hlavní organizátor Martin Pöschl dostal tři roky se čtyřletou zkušební dobou, jeho bratři mají shodné tresty 2,5 roku s tříletou zkušební dobou. Nejmladší ze čtveřice David Šimeček, který se podle svého obhájce dostal do víru dění jako „slepý k houslím" odcházel se dvěma lety podmínečně odloženými na dvouletou zkušební dobu. Důvodů pro mimořádné snížení trestu byla řada. Všichni obžalovaní jsou dosud netrestaní a uvedený čin je podle soudu v jejich životě naprostým excesem. Pracují, mají stabilní rodinné zázemí a ke svému jednání se bez výjimky doznali. Zároveň projevili účinnou lítost a to i ve formě finančního vyrovnání s poškozenou Ivanou H.

Je nám to líto!

„Z předvedených důkazů je nepopíratelné, že obžalovaní podnikli trestnou výpravu za Janem D. na popud Martina Pöschla. Jeho bratři mu přislíbili pomoc s tím, že stůj co stůj donutí poškozeného D. k podání informací. Obžalovaný Šimeček se připojil. Je zjevné, že představa obžalovaných byla mylná. Neměli žádné konkrétní poznatky o tom, že by osoby D. nebo B. měli mít něco společného s odcizením vozíku. Nepočkali na závěry vyšetřování policie a vzali věc do vlastních rukou. Fakta a zákony jsou nastaveny tak, že tuto pravomoc mají pouze orgány činné v trestním řízení," řekl při odůvodňování rozhodnutí předseda senátu Michal Kubánek.

Co do trestu, senát se při stanovování jeho výše v podstatě ztotožnil se závěrečným návrhem státního zástupce Radomíra Klimeše. Ten poukázal na skutečnost, že jednání obžalovaných bylo nepochybně velmi závažné, neprovázely jej však jakékoliv přitěžující okolnosti. „Nešlo o zavrženíhodný motiv. Obžalovaní vzali zákon do vlastních rukou, lze u nich dosáhnout nápravy. Až dosud vedli řádný život, tento skutek byl mimořádným vybočením v jejich životech," argumentoval žalobce. Sami obžalovaní využili práva svého závěrečného vyjádření k opětovné omluvě, zejména ve vztahu k poškozené Ivaně H.

„Je mi líto, co se stalo. Myslím, že nás to všechny dostatečně poučilo," prohlásil například Michal Pöschl.

Středeční rozsudek zatím nenabyl právní moci, obhájci obžalovaných se rovnou v soudní síni vzdali práva na případné podání odvolání k Vrchnímu soudu v Praze, státní zástupce požádal senát o dvoudenní lhůtu k dalšímu vyjádření. Je pravděpodobné, že ani on se nebude proti rozhodnutí odvolávat.