Když pak policisté dopadli tehdy 19letého Michala F. z Loun, prokazovali mu třináct vloupání během týdne mezi 8. a 15. červencem!

Dlouhá série

Jen 8. července ve spolupachatelství s Pavlem Č. (27) z Borovan vypáčili dveře trafiky v Trhových Svinech, vnikli do rekreační chalupy a rodinného domu ve Slavči. Na obou posledních místech byla zajištěna jeho DNA.

Pak F. úřadoval sám – 12. července ráno ho až alarm zastavil při pokusu vloupání do novinového stánku v Lišově (na páčidle zjištěna jeho daktyloskopická stopa). Na místě ho pak zadržel kolemjdoucí. Večer téhož dne F. sebral ze zamčené kůlny na zahradě ve stejné obci horské kolo. I tady byl dopaden občany, kteří ho vyzvali, aby kolo vrátil. O stejném víkendu zkoušel vniknout v Lišově do prodejny Pekastu, bez získání kořisti prohledal sklep na Rudolfovské a pak vybral byt ve vedlejším domě.

Dále sebral nářadí a vybavení za více než 23 000 korun z novostavby v Hlinské ulici a do dalšího dne odcizil ze zahrady v Lišově vše možné od čidla meteostanice po doutníky a zvlhčovač doutníků. Také o navazující noci kradl v Lišově v zahradních objektech, mj. sekačku a křovinořez, které po vyrušení majitelem zanechal na místě.

V zajetí drog

Michal F. se v přípravném řízení doznal až na vloupání do domu ve Slavči, kde prý jen hlídal.

Ke své osobě uvedl, že je z rozvedené rodiny, v patnácti letech začal experimentovat s drogami, do osmnácti let byl vychováván v ústavech. Ze závislosti se léčil ambulantně i ústavně.

Podle Okresního soudu v Č. Budějovicích se nyní posuzovaných skutků dopustil přesto, že byl v prosinci 2007 v Lounech odsouzen mj. i za krádeže na jeden rok, z jehož výkonu byl podmíněně propuštěn v červenci 2008 na 18měsíční zkušební dobu. Celkem byl pravomocně odsouzen šestkrát. Za nové krádeže, porušování domovní svobody, neoprávněné držení platební karty a poškozování cizí věci mu okresní soud uložil dva roky do věznice s dozorem.

Michal F. se odvolal.
Krajský soud doplnil dokazování nejaktuálnějším rozsudkem nad Michalem F. z loňského listopadu, kdy v J. Hradci dostal za výtržnictví a sbíhající se další odsouzení z Loun z dubna souhrnných šestnáct měsíců.

Už prozřel?

Obhájce JUDr. Josef Šírekve čtvrtek v odvolání a závěrečném návrhu uvedl, že jeho mandant se odvolává především do výše trestu – odmítá prý závěr, že by se majetkové trestné činnosti dopouštěl soustavně. Bylo to jen ve dvou periodách, jako mladistvý a pak až loni, kdy byl znovu pod vlivem pervitinu. „Nynější výkon trestu mu umožnil rozpoznat, že jeho jedání bylo špatné. Podrobuje se doléčování závislosti, pokouší se doplnit si vzdělání, aby po propuštění z věznice snáze našel zaměstnání a mohl změnit způsob života i hradit škodu,“ řekl obhájce. Odhodlání se polepšit pak stručně potvrdil i obžalovaný a požádal o nižší trest.

Soud ale jeho odvolání zamítl. „Recidiva obžalovaného se musela promítnout i do výše trestu a jeho výměra mírně nad polovinou sazby rozhodně není nepřiměřená,“ řekl předseda senátu s poukazem na to, že obviněného od páchání další trestné činnosti neodradila ani zkušební doba podmíněného propuštění. „Uložený trest je zcela na místě,“ uzavřel soud.