VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deset let za zotročování dělníků

České Budějovice – Rastislava Lacka (33) v pátek krajský soud uznal vinným trestným činem obchodování s lidmi a uložil mu trest odnětí svobody na deset roků do věznice s ostrahou.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Zdeněk Kellner

Jeho bratr Zdeněk (36) dostal za účastenství k tomuto činu ve formě pomoci čtyři roky do věznice s ostrahou a Tomáš Kubaloš (28) za stejný delikt tři roky podmíněně na čtyři léta s dohledem. Senát tak zopakoval výrok, který vynesl už loni. Ten ale zrušil vrchní soud a věc vrátil k doplnění dokazování.

Podle soudu Rastislav Lacko nejméně od počátku roku 2007 do 15. dubna 2009 nabízel na Hlavním nádraží v Praze i jinde v úmyslu získat velký majetkový prospěch bezdomovcům a cizincům v tísnivé sociální situaci práci na stavbách. Sliboval jim 80 až 150 korun na hodinu. Odvezl je do Budějovic, kde je ubytoval na ubytovnách, sebral jim doklady a pronajal je na těžké stavební práce pro jiné firmy. Denně dostávali 150 korun, jen výjimečně další prostředky.

„Stavební firma, která od nich práci odebírala, neposílala platby na účet subdodavatelské firmy, s níž měla smlouvu, ale na soukromý účet Rastislava Lacka, a za jediný rok na něj přišlo přes deset milionů…,“ řekl předseda senátu. Zdeněk Lacko a Tomáš Kubaloš s vědomím, co Rastislav Lacko dělá, vykonávali podle jeho pokynů dozor nad pracovníky, přidělovali jim práci, udržovali jejich poslušnost i výhrůžkami a násilím.

Obžalovaní tvrdili, že dělníci dostávali mzdy, pokud odváděli svoji práci. Těm, kteří na stavbu nedocházeli nebo chodili opilí, prostě nevypláceli celé částky. Také jim prý nikdy nesebrali doklady, a přesto se dělníci do práce vraceli, i když nemuseli.

Za tuto práci „subdodávanou“ pro jihočeské stavební firmy podle loňského závěru soudu Rastislav Lacko obdržel 30 525 023,25 koruny. K námitce obhajoby, že to nebyl čistý zisk, soud připomněl, že výnos nelze určit, nejsou–li známy náklady, a v této věci nebylo vedeno účetnictví. „Znakem obchodování s lidmi ale není způsobení škody či získání majetkové výhody, ale stačí, aby k tomu směřoval úmysl, a ten je u Rastislava Lacka vzhledem k rozsahu činnosti zjišťován,“ řekl předseda senátu.

Argument nepřesného vyčíslení škody uplatnila obhajoba i v odvolání. Poukazovala dále na údajně nepřesný překlad odposlechu rozhovorů obžalovaných vedených v romštině. Vrchní soud na to slyšel, verdikt zrušil a případ vrátil první instanci. Jinak konstatoval, že zdejší soud rozhodl o vině obžalovaných správně.

Doplnění dokazování

Znalkyně romštiny uvedla, že na svých překladech odposlechů založených na 79 stránkách spisu trvá. Vysvětlila, že pokud třeba pro šumy některému slovu nerozuměla, v zápise to poznamenala. K dotazům řekla, že romština je její rodný jazyk, ale také jej vystudovala na vyšší a střední odborné škole sociálně právní v Praze včetně studia romských dialektů. Také při zápisu do seznamu znalců skládala praktickou zkoušku.

Soud poté přehrál originály zachycených odposlechů hovorů obžalovaných a znalkyně je na místě po úsecích či větách překládala, přičemž předseda senátu sledoval v písemném přepisu, zda se neodchyluje. Soud výhrady neměl, ale obžalovaní ovšem ano. Rastislav Lacko mínil, že „půlka je přeložena jinak“, a jeho bratr dokonce závěrem požádal znalkyni, aby mu přeložila výraz, který uvedl. Předseda senátu ovšem takové „přezkušování“ znalkyně nepovolil.

Zpracovatel více než 400stránkového znaleckého posudku z oboru účetnictví v pátek odpoledne vysvětlil, že mohl vycházet jen z podkladů, které mu předala policie, a z nich vyčíslil čistý zisk na 11 552 535,25 koruny. Uvedl, že postupoval stejně jako třeba finanční úřad, před nímž náklady musí dokládat daňový subjekt, jinak je nemůže uznat. Nepochybuje, že obvinění měli výdaje i s dopravou zaměstnanců, ubytováním, pomůckami atd., ale bez dokladů je nemůže započítat.

Miroslav Kříženecký, obhájce Rastislava Lacka, závěrem mj. řekl, že nepochybuje, že pracovníci jeho klienta byli na stavbách zle okrádáni, ale prý rozhodně zdaleka ne způsobem a v rozsahu, jak tvrdí první rozsudek. To by měl soud vyjádřit i v novém verdiktu.

Krajský soud ale rozsudek zopakoval s novým vyčíslením čistého zisku Rastislava Lacka. V odůvodnění předseda senátu připomněl doplněné důkazy s tím, že o závěry z nich odůvodnění rozhodnutí doplní. Pro kvalifikaci skutku ale nic nového nepřinesly.

Rastislav Lacko se proti rozsudku odvolal, Zdeněk Lac᠆ko si ponechal lhůtu. Rozhodnutí tak není pravomocné.

Autor: Vladimír Majer

24.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

Ilustrační foto.

Bezdomovci se museli stěhovat

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

Svědci mohou policii pomoci

České Budějovice - Dopravní policisté ze Skupiny dopravních nehod v Českých Budějovicích prosí případné svědky dopravní nehody o pomoc. K incidentu došlo v rozmezí od 10. října od 17 hodin do 11. října do 8 hodin v Netolické ulici před domem č. p. 1180 v Českých Budějovicích. Dosud neznámý řidič vozidlem nespecifikované značky poškodil zaparkovaný vůz tovární značky Ford Focus šedé barvy. Z místa nehody ujel. Informace můžete policii sdělit na telefonním čísle 158.

Policie vyzývá řidiče nákladního vozidla a svědky o pomoc

Dasný - Policisté z Dopravního inspektorátu policie České republiky v Českých Budějovicích prosí veřejnost o pomoc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení