Podle tiskové mluvčí Městské policie České Budějovice Věry Školkové vzbudily v sobotu večer pozornost náhodných svědků dvě podnapilé dívky sedící na lavičce u městské plovárny na Sokolském ostrově. Jedna z nich měla očividné potíže z vypitého alkoholu. Svědci v obavě o zdraví nezletilých přivolali na pomoc hlídku městské policie. 

"Strážníci na místě nalezli dvě sedmnáctileté dívky, z nichž jedna si držela hlavu v dlaních a nebyla schopna komunikovat," uvedla Věra Školková a dodala, že následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u dívky ukázala výsledek 1,49 ‰. Její kamarádka nadýchala 0,91 ‰ alkoholu. "Na dotaz strážníků, kde k alkoholu přišly, se dívky svěřily, že vypily punč a lahev vína. Kde však alkohol zakoupily, se strážníci nedozvěděli. O několik desítek minut později si je na místě převzali jejich rodiče. Případem se bude dále zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu," doplnila Věra Školková.

Řidič nadýchal téměř 2 ‰ alkoholu

V jiném případu se ukázalo, že za volant osobního auta usedl opilý muž.

Třiačtyřicetiletý muž vyjel do ulic jihočeské metropole i přesto, že vypil nemálo alkoholu, navíc mu byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. 

"V sobotu ve čtvrt na jednu ráno prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost v ulici Na Sadech. Strážníci náhle spatřili vozidlo přijíždějící od Rudolfovské třídy, jehož řidič zjevně nezvládal řízení. Strážníci proto vzápětí vozidlo zastavili a řidiče vyzvali k předložení příslušných dokladů k řízení motorového vozidla," uvedla Věra Školková.

Muž sedící za volantem však žádné neměl a z jeho dechu byl silně cítit alkohol. "Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 1,85 ‰, napodruhé dokonce 1,99 ‰. Tím však překvapení nekončila. Prověřením řidičského oprávnění dotyčného muže strážníci zjistili, že mu byl uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. Řidiče i celý případ předali na místě do rukou přivolané hlídky Policie ČR," dodala Věra Školková.

Kontroly na alkohol

V těchto dnech se v hlídkové službě strážníci zaměřují právě na konzumaci alkoholu na veřejných místech, kvůli jejímu zákazu vládou nebo na preventivní akce proti kapsářům v obchodních centrech. Na konzumaci alkoholu ve vnitřních prostorech stravovacích služeb se opatření nevztahuje.

"Nabádáme obyvatele i návštěvníky města, aby respektovali vládou vydaný zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech. Za porušení uvedeného opatření je strážník obecní policie oprávněn na místě příkazem uložit pokutu do výše 10 tisíc korun," upozornila Věra Školková.