České Budějovice/ Neznámý pachatel se vydal v noci do hvězdárny v Českých Budějovicích nikoliv za pozorováním noční oblohy, ale za lupem.
„V noci z úterý na středu se kdosi pokusil vloupat do objektu hvězdárny a planetária na Zátkově nábřeží v krajské metropoli,“ říká českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

„Nejprve odstranil skříňku s ovládáním vstupních dveří, vstupní dveře pak poškodil a ještě rozbil skleněnou výplň okna.“
Do budovy rekonstruovaného objektu poberta naštěstí nevnikl ani zde nic neodcizil. Škoda se však vyšplhala na částku 60 000 korun.
Policisté teď vyšetřují, kdo se trestného činu poškozování cizí věci a trestného činu krádeže ve stadiu pokusu dopustil.

Případ z tohoto týdne není bohužel ojedinělým.
„Zloději se k nám pokoušejí dostat skoro každý rok,“ přiznává ředitelka hvězdárny Jana Tichá. „NIkdy se k nám ale nedostali. Letos je to o to nepříjemnější, že příští týden jsme měli přebírat stavbu, protože rekonstrukce hvězdárny a planetária se konečně chýlí ke konci. Teď budou muset řemeslníci vyměnit nové dveře, které zde v rámci oprav nainstalovali. Snad se tím ale neohrozí plánované otevření hvězdárny.“

Zabezpečení hvězdárny je naštěstí na dobré úrovni, proto i tentokrát přišli noční lupiči zkrátka.
Zda jim šlo o nářadí, které si zde nechali přes noc řemeslníci a které by mohli prodat v bazaru či odevzdat do zastavárny, ukáže policejní vyšetřování.