O teroru skrytém za dveřmi domácností se lidé dozvěděli při úterní akci, kdy sociální pracovnice intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím odpovídaly na telefonické dotazy.

„Jednoho pána jsem si objednala k nám do centra, s další paní jsem mluvila asi půl hodiny a radila ji, jak se bránit domácímu teroru,“ uvedla sociální pracovnice Intervenčního centra při Diecézní charitě České Budějovice Vlasta Petríková.
Někteří volající si mysleli, že pracovnice centra radí lidem pouze po telefonu.
„Jsme v centru k dispozici klientům po celý rok. Mohou přicházet v pracovní dny do sídla v Kanovnické 11 v Českých Budějovicích, kde jim pomůžeme, a když si to budou přát, zaručíme jim i anonymitu,“ upřesnila Vlasta Petríková.

Ideální je, když se lidé dopředu objednají na telefonním čísle 386 323 016 nebo na mobilu 603 281 300. Mohou psát na e–mailovou adresu intervencnicentrum@charitacb.cz.
„Když lidé přijdou neohlášeni, tak se může stát, že tady budou jiní klienti a my se jim nebudeme moci hned věnovat,“ upozorňuje Vlasta Petríková.
Mnozí lidé se mylně domnívají, že domácí násilí je pouze fyzické napadání manželek, manželů, otců, matek, sourozenců nebo rodičů. Může to být i ekonomické týrání, kdy manžel odmítne manželce dávat peníze na domácnost, ale přesto bude chtít, aby mu vařila nebo prala.

Podle Vlasty Petríkové počet případů domácího násilí roste.
„Letos vykázali policisté v jižních Čechách již 75 domácích agresorů ze společné domácnosti,“ říká Vlasta Petríková. Loni pomohli v centru lidem ve dvou stech případů. „Letos jich bude ale víc,“ dodala Vlasta Petríková.

Domácí násilí se týká zhruba každé páté rodiny v zemi. Akce informací po telefonu se konala u příležitosti 25. listopadu, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN Mezinárodním dnem proti násilí na ženách.
Státní a neziskové organizace při této příležitosti organizují v listopadu kulturně vzdělávací akce upozorňující na fenomén domácího násilí jako nejrozšířenější formu násilí a zároveň nejméně kontrolovanou.