Muži, kteří bijí své ženy, ženy, které bijí své muže, děti, které bijí svoje rodiče.
Tyhle smutné případy evidují pracovnice centra pro oběti domácího násilí, které jako jediné na jihu Čech působí v Českých Budějovicích.
„Letos jsme za devět měsíců zaznamenali již 65 případů vykázání, tedy případů, kdy přivolaní policisté z domácnosti vykázali násilníka,“ říká Dana Bedlánová, vedoucí Intervenčního a krizového centra Diecézní charity.
„Loni jich přitom bylo za celý rok jenom 35.“
Nárůst přiznávají i jihočeští policisté.
„V letošním roce jsme evidovali celkem již 388 případů domácího násilí,“ říká policejní mluvčí Štěpánka Valentová s tím, že počet vykázání se opravdu dvojnásobil.
„Poslední případ jsme zatím řešili 22. září v Kaplici, kde ženu opakovaně slovně i fyzicky napadal její druh.“
Bil ji údery pěstí a kopal do ní, a když se útoky tři měsíce stupňovaly, nebohá oběť se raději obrátila o pomoc na policii.
Znamená nárůst případů, že agresivita v rodinách roste a množí se tak případy násilí mezi rodinnými příslušníky a lidmi, kteří spolu žijí?
Dana Bedlánová tvrdí, že takhle se to zcela jednoznačně říct nedá.
„Agresivita v rodinách byla vždycky,“ opakuje smutnou pravdu. „Jen se o ní nemluvilo. Myslím si, že se řada případů odvíjí od výchovy v rodinách. Rodiče by se měli hodně věnovat dětem,“ nabádá Dana Bedlánová s tím, že na vině může být i vzrůstající agresivita dětí ve školách.
Ta se pak může snadno přenést i do rodiny mezi příbuzné.
Policisté jsou však zřejmě opatrnější a raději předcházejí dalšímu agresivnímu jednání za zavřenými dveřmi bytu nebo domu, které by mohlo vyústit v krvavou tragédii.
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí v Českých Budějovicích je jediné specializované pracoviště na území Jihočeského kraje.
„Klienti z okrajových částí regionu to ale mají sem do krajského města daleko,“ pokračuje Dana Bedlánová.
„Rádi bychom se těmto lidem přiblížili a otevřeli detašované pracoviště v Jindřichově Hradci, Strakonicích a Táboře. Třeba žena z pohraničí na Jindřichohradecku, která má čtyři malé děti, nemůže k nám do krajského města dojíždět pravidelně.“
První krůčky ke klientům udělají již tento týden.
„Ve středu 6. října otevíráme novou poradnu pro lidi v nouzi v Jindřichově Hradci na Masarykově náměstí,“ říká Michaela Čermáková, ředitelka Diecézní charity České Budějovice.
„Jeden den by mohl být vyhrazen pro oběti domácího násilí,“ myslí si ředitelka. Další podobné poradny by počátkem příštího roku mohly vzniknout také v dalších okresních městech.
Domácí násilí: Domácí násilí je násilí fyzické, psychické nebo sexuální mezi blízkými osobami, které má tyto znaky:
– opakuje se
– intenzita a frekvence se stupňují
– jeden z partnerů je vždy v roli násilníka a druhý je napadán, jejich role se nemění
– násilí se děje v soukromí
Kontakt: Intervenční a krizové centrum Diecézní charity Č. Budějovice sídlí v Kanovnické ulici 11 (vchod z nábřeží) v Českých Budějovicích.
tel./fax: 386 323 016
mobil: 603 281 300
e-mail: intervencnicentrum@charitacb.cz
www.charitacb.cz