Je jich tolik, že státní zastupitelství i soud  vedou věc pod šesti samostatnými spisovými značkami. Třeba poslední z nich obsahuje 34 dílčích bodů.

Obžaloba viní muže z desítek případů krádeží, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněného pořízení platebního prostředku a maření úředního rozhodnutí. Skutků se dopouštěl od loňského července do začátku letošního roku.

„Obžalovaný páchal trestnou činnost i přes to, že byl 
za obdobné skutky odsouzen strakonickým okresním soudem k podmíněnému trestu odnětí svobody," uvedla státní zástupkyně při čtení obžaloby. S jmenovaným se měli 
u soudu zpovídat i jeho zřejmě už bývalá přítelkyně Irena K. a kamarád Jiří M.

Soudce Jan Petr však vyloučil jejich věc ze společného jednání. Žena už totiž dostala trestní příkaz, mužovo stíhání bylo zastaveno jako neúčelné. Jiří M., který je nyní rovněž za mřížemi, měl včera u soudu vystoupit jako svědek. Odmítl vypovídat, na což má ze zákona pouze dva důvody.

Prvním je příbuzenský vztah k obžalovanému, druhým obava z přivodění trestního stíhání sobě samému nebo svým blízkým. A právě tím Jiří M. argumentoval. Samotný Patrik S. předkládanou trestnou činnost ve větší míře doznává. Pouze u některých skutků polemizuje o počtu odcizených věcí nebo výši způsobené škody.

Při pondělním hlavním líčení upozornil, že ho strakonický okresní soud začátkem září zatím nepravomocně poslal 
na další čtyři roky do vězení za prodej drog a pak odkázal na své výpovědi z přípravného řízení na policii. Po skončení výslechu obžalovaného požádal prostřednictvím svého obhájce Milana Miškovského, aby jednání pokračovalo bez jeho přítomnosti.

„Vím, že jsem byl odsouzen za krádeže i maření úředního rozhodnutí, ale neměl jsem peníze a nemohl jsem najít práci. Je mi to líto, vím, že to bylo protiprávní, ale potřeboval jsem peníze. Drogy byly silnější," vypovídal obžalovaný, který před svým uvězněním nitrožilně užíval pervitin a kouřil marihuanu.

Při jednom z výslechů 
na policii přiznal, že za drogy vyměnil až 90 procent kradených věcí. Hlavně kol. Později ale toto doznání korigoval 
a tvrdil, že kradl hlavně proto, aby měl na jídlo a jiné základní potřeby.

V prvním z mnoha bodů obžaloby viní státní zastupitelství Patrika S. z toho, že se loni 11. července pokoušel nadvakrát vybrat peníze z nalezených platebních karet poškozené Dominiky V. Přestože se mu to nepodařilo, dopustil se neoprávněného pořízení a nakládání s platebním prostředkem. „Ty karty jsem skutečně našel, s celou peněženkou. Krom nich jsem všechno vyhodil do koše. Protože jsem v té peněžence našel lísteček se čtyřmi číslicemi, myslel jsem si, že je to PIN a rozhodl jsem se to vyzkoušet," popisoval  Patrik S.

V dalších bodech obžaloby čelí mimo jiné obvinění z krádeží oblečení v nákupním centru IGY, jízdních kol z chodeb i balkónu ve druhém patře, vloupávání do sklepů, zahradních chatek i opakovaného porušování 30měsíčního zákazu řízení. „Nikdy jsem nedělal autoškolu a nikdy jsem neměl řidičák. Přesto
od 18 let pravidelně jezdím. Vím, že jsem měl nějaké zákazy, ale auto jsem potřeboval," přiznával obžalovaný.

Po přečtení výpovědí obžalovaného začal soudce Jan Petr předvolávat poškozené. Jen za dopoledne to bylo víc než 10 lidí. Byl mezi nimi i Karel K. 
z Budějovic, jemuž obžalovaný odcizil z balkónu ve druhém patře speciální závodní kolo za desítky tisíc korun.

„Kolo se mi vrátilo. Bohužel však bylo v nepoužitelném stavu. Bylo rozebrané, mělo přestříkanou vidlici a jiné komponenty. Navíc mělo hluboko pořezaný rám, takže 
se nedá použít na závody," popisoval smutně svědek.

Hlavní líčení bude pokračovat.