Pracovníci daňové správy a celníci tak prověřovali činnost stanice v Horní Vltavici. Na celkových číslech za celou republiku se podle vyjádření tiskové mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitky Ježkové mnoho nezměnilo. „Platí, že daňové úniky u čerpacích stanic jsou ve výši 250 milionů korun, majetek zabavený na úhradu daňového dluhu je ve výši kolem padesáti milionů korun," potvrdila Jitka Ježková. Doplnila, že akce Focus tím ale rozhodně nekončí.


Pro dokreslení, jak velké jsou daňové úniky v rámci republiky, doplnila, že od začátku roku finanční správa doměřila u distributorů pohonných hmot na dani z přidané hodnoty 2,5 miliardy korun. „Mimo to ve spolupráci s finančně analytickým útvarem ministerstva financí se podařilo zajistit u osob zapojených do daňových úniků na DPH téměř 350 milionů korun," shrnula výsledek za letošní rok mluvčí Generálního finančního ředitelství.


Na úhradu daňového dluhu je určen i majetek zabavený v rámci akce. „Následně půjde do dražby na úhradu dluhu na DPH. Pokud se týká pohonných hmot, bývá dražba docela úspěšná, u ostatního zabaveného zboží záleží na sortimentu. Pokud je to něco, co lze využít v dalším prodeji na čerpacích stanicích, prodává se také vcelku úspěšně," doplnila Jitka Ježková.


Pokud se týká působení jihočeských celníků při akci Focus, ti se pustili do následné kontroly především cigaret a tabákových výrobků na prodejnách čerpacích stanic. „V Horní Vltavici bylo zabaveno celkem 68780 kusů cigaret 542 doutníky a 1,07 kilogramu tabáku. 70980 tisíc kusů cigaret bylo zabaveno na čerpací stanici ve Čkyni, k tomu 797 doutníků a 2,465 kilogramu tabáku. Dohromady se tedy jednalo o 139760 kusů cigaret, 1339 doutníků a 3,543 kg tabáku, k čemuž chyběly doklady o zdanění. Předpokládaný daňový únik byl vyčíslen na zhruba 310 tisíc korun," shrnul tiskový mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Vladimír Pešek.