Dva jihočeští policisté z územního odboru v Českém Krumlově jsou důvodně podezřelí z toho, že se podíleli na pěstování a prodeji marihuany ve velkém. O víkendu je v Praze zadržela zásahová jednotka. O případu jsme informovali v úterním vydání Deníku. Jeden z policistů dokonce údajně použil služební zbraň jako zástavu při přijetí zálohy ve výši jednoho milionu korun.

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman proto oba v pondělí okamžitě propustil ze služebního poměru. „Vnímám to jako selhání jednotlivců, které nepřináší policii nic pozitivního. Bohužel to negativum, které tito jedinci předvedou před veřejností, má dopad na všechny policisty. To mě pochopitelně mrzí, ale na druhou stranu musím říct, že na odhalení případu pracovali i naši funkcionáři,“ reagoval Heřman. Původně v případu figurovali tři policisté, jeden byl však obvinění zproštěn. Podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera totiž vyšetřovatelé neprokázali, že by se tento člověk na nezákonných aktivitách svých kolegů nějak aktivně podílel. Bližší informace ale Matzner uvést nechtěl. Připustil však možnost, že policista skutečně mohl použít svou služební pistoli jako zástavu. A to přesto, že každá zbraň je evidována na konkrétní jméno a majitel tak za ni plně zodpovídá.

Přesný pohyb pistolí ale nikdo nekontroluje. „Policisté si mohou brát zbraně domů a chodit s nimi například trénovat na soukromé střelnice. Musejí však splnit nařízení o bezpečném uložení zbraně, na které je vydána speciální směrnice,“ vysvětlil Matzner a vyloučil možnost, že by policista použil jinou zbraň než svou vlastní. K žádné další (třeba erární) se totiž údajně nemohl dostat. Nezákonným aktivitám obou policistů i dalších jedenácti osob učinila přítrž Inspekce Policie ČR. Podle mluvčí Radky Sandorové pracovala na případu už od dubna a spolupracovala na něm i s jinými policejními složkami. Samotné zatýkání pak minulý víkend provedla zásahová jednotka a to v hlavním městě a na jihu Čech.

„Dva pachatelé byli zadrženi bezprostředně po převzetí zálohy na prodej drog ve výši jednoho milionu korun v Praze. Další zadržování pachatelů pokračovalo v různých částech Jihočeského kraje,” popsala Sandorová.

Dodala, že devět podezřelých skončilo v policejní cele, další čtyři lidé včetně jednoho policisty byli bez obvinění propuštěni na svobodu. Jejich možný podíl na aktivitách gangu však inspekce stále prověřuje. Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích teď zahájilo trestní stíhání čtyř osob - jednoho policisty a tří civilistů.

Podle krajského státního zástupce Romana Tibitanzla, který případ dozoruje, jsou podezřelí ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za což jim hrozí v případě uznání viny až dvanáctiletý pobyt za mřížemi. „Jejich trestní stíhání bylo zahájeno dne 6. listopadu. Spis však ještě nemám k dispozici, takže podrobnosti budu znát až na konci týdne,” oznámil v úterý Tibitanzl.

Na jihu Čech nyní pracuje kolem 2300 policistů. O místo letos přišli pouze tři z nich, kteří byli nebo stále jsou trestně stíháni.