VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvanáct let neonacistovi platí

České Budějovice – Nejvyšší soud ČR (NS) odmítl dovolání Lukáše Vorobeľa (20) proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jímž zamítl odvolání obžalovaného proti dvanáctiletému trestu od českobudějovického soudu.

1.1.2010
SDÍLEJ:

Zleva Lukáš Vorobeľ a Martin Vachta.Foto: Deník/ Václav Pancer


Tím byl loni 5. ledna uznán vinným pokusem vraždy a podporou a propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Má také uhradit zdravotní pojišťovně 280 147,53 Kč a Jakubu Štěrbíkovi 218 345 Kč. Ten byl se zbytkem nároku odkázán na řízení občanskoprávní.

Napomenul řvouny

Lukáš Vorobeľ společně s Martinem Vachtou (22) 10. května 2008 kolem druhé v noci ve Strakonicích vykřikovali „Sieg Heil“, zvedali pravice k nacistickému pozdravu, vykřikovali hesla „Židi do plynu“ apod.

Na nevhodnost chování je upozornil Jakub Štěrbík. Při krátké fyzické roztržce Štěrbík strhl Vachtu k zemi. Během následujícího již klidného rozhovoru Lukáš Vorobeľ, aniž byl jakkoliv ohrožován, bodl zezadu nožem o délce čepele 125 mm střední silou do krku Jakuba Štěrbíka. Nůž proťal jednu z velkých žil krku a pokud by poškozenému nebyla poskytnuta odborná a následná specializovaná lékařská péče, byl ohrožen na životě. I tak na určitý čas ochrnul.
Martin Vachta pak stejným nožem zaútočil zezadu na Štěrbíkova kamaráda a způsobil mu řeznou ránu na hlavě.

K osobám obviněných soud konstatoval, že Vachta má na těle vytetován nacistický symbol jednotek SS a Vorobeľ hákový kříž.
Vorobeľa soud poslal na dvanáct let do věznice s ostrahou, Vachtu na tři roky. Vrchní soud v Praze jejich odvolání zamítl a mladíci podali dovolání k NS.

Soudy pochybily?

Vachta vzal dovolání později zpět. Vorobeľ se dovolával Listiny základních práv a svobod a vytkl soudům, že závěry o jeho vině opřely zejména o výpověď poškozených, aniž by tyto výpovědi hodnotily ve vzájemných souvislostech. Upozorňoval, že byl silně podnapilý, což výrazně ovlivnilo jeho ovládací schopnosti. Popřel však, že by v takovém stavu měl sklony k agresivnímu chování. Jeho jednání prý vyplynulo z jeho osobnostní struktury spolu se silným vlivem alkoholu.

Tvrdil, že nůž měl v ruce pouze náhodou a nikoli s úmyslem na někoho zaútočit. Soudy prý také nedostatečně posoudily zdravotní stav poškozeného. Mínil, že jeho jednání mělo být kvalifikováno jako běžné ublížení na zdraví.

NS konstatoval, že Vorobeľ uplatnil v dovolání jen námitky, které směřují proti skutkovým zjištěním a proti hodnocení důkazů. Takové námitky nenaplňují uplatněný dovolací důvod. NS proto dovolání Lukáše Vorobeľa odmítl.

Autor: Vladimír Majer

1.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení