Zboží ale zákazníkům nedodali. Kriminalisté je nyní stíhají pro podvod. V případě odsouzení jim hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

Hlavní aktérka už byla 
v uplynulých třech letech pro takové jednání odsouzena 
k podmíněnému trestu odnětí svobody, nyní je proto ve vazbě. Zajímavostí je, že komplice měla už při svém prvním stíhání.

Ten na rozdíl od ní skončil ve vězení. Sotva se trochu oklepala, našla si nového, kterého teď policie vyšetřuje na svobodě.

Podle policejní mluvčí Reginy Tupé figuruje v případu nejméně 271 poškozených z celé republiky. Podvodníci je obrali o 546 tisíc korun. „V této oblasti se na jihu Čech jedná o zcela ojedinělý případ. A to jak rozsahem, tak způsobem provedení i výší vzniklé škody," řekl včera našemu Deníku hlavní vyšetřovatel případu.

Mluvčí Regina Tupá dodala, že obvinění nabízeli hlavně mobily, počítače a herní konzole. Peníze si nechávali posílat předem. Zákazníky mohly odradit třeba podezřele nízké ceny, které se pohybovaly hluboko pod průměrem. „Zboží, které nabízeli, nikdy nevlastnili. Mnoho důkazních materiálů kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách," dodala Regina Tupá s tím, že obvinění mohou mít na svědomí i další trestnou činnost.

Budějovický kriminalista Karel Janda našemu Deníku před časem řekl, že relativně nejbezpečnějším způsobem nákupu na internetu je dobírka. Jednak proto, že poškozenou zásilku nemusí adresát přijmout, jednak v možnostech řešení případných problémů.

„Pokud balík například obsahuje místo objednaného zboží nějakou bezcennou věc, je dobré hned podat trestní oznámení na policii, která může věc okamžitě řešit v součinnosti s Českou poštou. Problematickou zásilku si většinou od adresáta převezmeme jako důkaz," vysvětlil vyšetřovatel Karel Janda.