V areálu Hasičského záchranného sboru (HZS) Jihočeského kraje na Pražské třídě se včera odpoledne otvírala nová budova. Slavnostního aktu se zúčastnil jihočeský hejtman Jan Zahradník, českobudějovický primátor Juraj Thoma, představitelé mnisterstva vnitra a další význačný hosté.

Spánek nad garáží

„Nová moderní budova vznikla na místě původních garáží, které byly na jaře zbourány,“ říká tisková mluvčí HZS Vendula Matějů. Rekonstrukce objektu trvala sedm měsíců.


V nových výjezdových garážích teď zaparkuje deset zásahových vozidel. Nad garážemi byly vybudovány provozní místnosti.
„Najdete tu sedm pohotovostních místností a celkem třicet lůžek, ale také místnost pro stravování, šatny a sociální zázemí,“ vypočítává Matějů.
Hosté, kteří se včerejšího slavnostního otevření zúčastnili, ocenili zejména skutečnost, že nové prostory zkvalitní práci hasičů.


„Zatímco dříve hasiči při poplachu běželi třicet až padesát metrů ke svým autům do garáží, teď se nacházejí přímo nad garážemi,“ vysvětluje Matějů. Hačici pak předvedli, jak se po skluzových tyčích dostávají k výjezdovým autům v garážích během pouhých několika vteřin.

Stříbro pro hrdiny

Otevření nové budovy předcházelo dopolední slavnostní předání medailí příslušníkům Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.
„Krajský ředitel předal šesti příslušníkům medaile Za věrnost,“ dodává Matějů.