Pavel Prošek 7. října 2008 kolem 17.30 ve Strakonicích na zahradě nereagoval na výzvy zásahové jednotky policie zakročující na základě příkazu k jeho zatčení a odhodil proti nim obranný granát RGF1.

Byli v ohrožení

Tím úmyslně vydal v nebezpečí smrti pět policistů a dvě další osoby nacházející se od něho asi deset metrů. Dalších dvanáct policistů vydal přinejmenším v nebezpečí těžké újmy na zdraví. Granát nevybuchl proto, že nedošlo k vytržení přepravní pojistky, ale k deformaci jejího kroužku. Kromě toho si Prošek bez povolení opatřil a přechovával tři palné zbraně.

Obviněný řekl, že granát by prý nikdy nepoužil. „Myslel jsem si, že když ho policistům ukážu, zastraším je a získám čas k útěku,“ ujišťoval. Když na zahradě uviděl zásahovku, vyndal granát z pouzdra na opasku a zdvihl jej nad hlavu, aby jej policisté viděli. Když pochopil, že neuspěje, spustil ruce a za zády u granátu ukroutil kroužek pojistky, prý aby tak bylo evidentní, že je zbraň nepoužitelná. „Nešlo o žádné odjištění, naopak se tak granát stal nefunkčním,“ tvrdil. Pak jej prý jen tak volně odhodil do strany, rozhodně jej neházel proti policistům.

Radši prý umřít …

Soud přečetl výpověď svědkyně, která Proškovi měla zmíněný granát dodat. Uvedla, že jej Prošek měl mít na obranu, protože ho měli „nahánět policajti“ a on nechtěl do basy, to prý radši umře a čím víc jich vezme s sebou, tím líp. Obviněný prohlásil, že je to naprostý nesmysl, takovou ženskou že nezná. Jak tedy ke granátu přišel, to neřekl. Proškův záměr nenechat se zavřít potvrdila i svědkyně, na jejíž adresu si obviněný nechal poslat padělané doklady.
U krajského soudu byl také promítnut videozáznam z odpálení zajištěného granátu. Byl funkční.

Podle obhájkyně její klient chtěl ukázáním granátu jen vyvolat zmatek mezi zasahujícími policisty. Když viděl, že je situace bezvýchodná, zneškodnil jej a odhodil, aby jej neměl při zatýkání u sebe. Není prý rozhodné, co si policisté mysleli, ale jaký úmysl měl obžalovaný. Jeho verze nebyla vyvrácena, měl by být tedy obžaloby zproštěn. Její klient jen dodal, že granát použít nechtěl.

Vinen

Soud má ale za prokázané, že se Prošek pokoušel granát odjistit a užít proti policistům. Na pojistce granátu nebyly žádné stopy po kroucení – snažil se ji vytrhnout, ale utrhl jen její kroužek. Kdyby chtěl policisty zastrašit, mohl si opatřit maketu. On se ale vyzbrojil ostrým granátem.

V sazbě 12 – 15 let by mu senát ukládal trest na spodní hranici. Protože však trest spolu s nevykonaným zbytkem trestů minulých nesmí přesáhnout v souhrnu 15 let, musel soud Proškovi z maxima „ubrat“ šest let, jeden měsíc a tři dny. Po usnesení vrchního soudu je trest pro Pavla Proška pravomocný.