Třiadvacetiletý mladík z Vráta si však z toho těžkou hlavu nedělal. Vesele jezdil dál a opakovaně ohrožoval účastníky provozu svým bezohledným stylem. Provokoval tak dlouho, až suchovrbenským policistům došla trpělivost a zabavili mu auto. A to hned dvakrát.

Poprvé loni v listopadu, podruhé před několika dny.Podle Václava Švece a Ladislava Škopka z dokumentační skupiny vrbenského obvodního oddělení je podobný trest na Budějovicku zatím naprosto ojedinělým. K jeho prosazení policistům mimo jiné napomohla i výborná znalost místního prostředí. Poprvé totiž chytli pachatele poté, co viděli ve dvoře u jeho domu zaparkovaný Ford Mondeo.

Věděli, že nikdo jiný z rodiny vozidlo nevlastní. Počkali opodál a během chvíle 
se jejich podezření potvrdilo. „Dotyčný nasedl do auta 
a když nás spatřil, začal divoce ujíždět. Místy jel obcí rychlostí až 120 kilometrů 
za hodinu. Ohrožoval  ostatní účastníky provozu. Když jsme ho zablokovali u čerpací stanice ve Vrátě, dal se na útěk, ale daleko nedoběhl," popsali v pondělí Deníku Václav Švec s Ladislavem Škopkem.

Po zadržení pachatele policisté podali státnímu zástupci návrh na propadnutí věci – v tomto případě vozidla. Žalobce jej akceptoval, stejně jako později soud.  Vyšetřovatelé totiž prokázali, že auto je skutečně mladíkovo. Pořídil ho v bazaru na své jméno 
za 8000 korun.  Podruhé už byl šofér moudřejší a opatrnější. Před časem si obstaral další Ford Mondeo. Aby zamezil jeho případnému zabavení, přemluvil kamaráda, aby auto napsal na sebe.

Ale ani tentokrát mu to nevyšlo. Policisté Škopek a Švec s kolegou Jiřím Plodíkem opět jeli v době osobního volna kolem jeho bydliště a viděli otevřenou bránu do dvora.

Domluvili se proto s vedoucím vrbenského obvodního oddělení Zdeňkem Šímou a na mladíka si počíhali. Netrvalo ani čtvrt hodiny a prosvištěl kolem. Jel od Rudolfova a když je uviděl, rychle 
se otočil a mířil zpět. Protože měl určitý časový náskok, podařilo se mu zmizet.

Avšak jen na okamžik. „Jeli jsme za ním a po chvíli jsme našli auto odstavené u mateřské školy. Řidič už v něm nebyl. Usoudili jsme, že půjde rovnou domů 
a vrátili se k místu jeho bydliště," usmívají se policisté.

Kolem páté hodiny se dotyčný skutečně objevil a šel zavřít bránu.  Protože utíkal přes pole kolem potoka, byl po kolena od bahna. Policistům však s vážnou tváří tvrdil, že se zrovna vrací z práce. Řízení auta pochopitelně popíral. „Ten stejný den jsme ale dojeli pro jeho kamaráda, který potvrdil, že kupní smlouva na jeho jméno je fiktivní a auto mu nepatří.  Zavolali jsme proto odtahovou službu a nechali převézt vozidlo k nám 
do skladu," dodávají policisté Václav Švec a Ladislav Škopek s tím, že podezřelý se nakonec u výslechu přiznal.

Zároveň se prý dušoval, že už 
za volant dlouho nesedne. Nebylo mu to ale nic platné. Státní zástupce opět akceptoval návrh a schválil propadnutí věci. Po nějaké době auto převezme Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a nejspíš skončí ve veřejné dražbě.

Policisté z vrbenského obvodu se mohou pochlubit nejlepší objasněností trestných činů na Budějovicku. Ke konci minulého týdne zdárně vyřešili 53 procent všech zločinů i přečinů ve svém rajónu.