Krátce před 10. hodinou zavolal na linku 158 majitel rodinného domu v Miletínské ulici v Lišově a oznámil, že se mu kdosi vloupal na zahradu a odcizil tam elektrické kabely asi za 3000 korun. Následně měl prchnout do polí. Hlášení operačního důstojníka přijal budějovický psovod ze Skupiny základních kynologických činností Ondřej Procházka, který byl zrovna v Lišově na pravidelném výcviku se svým šestiletým ovčákem Illkem. Společně s ním i kolega podpraporčík Jakub Jelínek.

„Byli jsme na místě do minuty. Díky tomu vyhledal pes pachovou stopu velice rychle. Pachatel se pohyboval po poli směrem ke skládce a stačil mezitím urazit asi jeden kilometr,“ popisuje podpraporčík Procházka. Když se policista se psem přiblížili ke zloději asi na 200 metrů, vyzval jej psovod k zastavení. K místu už tou dobou přijížděli i policisté z lišovského obvodního oddělení, kteří se snažili prchajícímu mladíkovi nadjet od silnice. „Dotyčný však na výzvu nijak nereagoval a snažil se utéct dál do polí. K jeho zastavení jsme proto museli použít donucovací prostředky. V tomto případě to byl pes,“ doplňuje Ondřej Procházka.

Protože se pachatel při zadržování bránil a neuposlechl výzvy psovoda, způsobil mu Illek lehké zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Následné vyšetřování, ke kterému kvůli tomu došlo, však prokázalo, že zásah byl plně oprávněný. Dopadený 25letý zloděj není v páchání trestné činnosti žádným nováčkem a pro krádeže už byl několikrát odsouzen.