Jeden z dalších případů internetových podvodů řeší policisté z obvodního oddělení Trhové Sviny, na které se obrátila žena, jejíž příbuzná prodávala minulý týden na inzertním portálu bazos.cz vodítko na Hobby Hors za 130 korun.

"Prodejkyni oslovil údajný zájemce o koupi, který ji kontaktoval přes aplikaci WhatsApp, poslal jí svoji adresu a domluvili se, že mu prodejkyně zašle zboží přes Českou poštu. Prodávající požadovala platbu předem na bankovní účet své příbuzné. Na to zájemce reagoval a poslal jí fiktivní internetový odkaz na přepravní společnost České pošty, kam měla vyplnit potřebné údaje s tím, že se jí pak ozve kurýr a vyzvedne u ní balíček," říká k případu Štěpánka Schwarzová.

Vloupání do domů na Budějovicku a Krumlovsku.
Kriminalisté objasnili sérii vloupání do domů. Pachatel je známý recidivista

Žena proto rozklikla odkaz a navedlo ji to na kolonku "získat peníze", kam následně vyplnila údaje k platební kartě a klientské číslo k internetovému bankovnictví své příbuzné, kam peníze měly dorazit. "Následně na mobilní telefon poškozená majitelka účtu obdržela od bankovní aplikace požadavek na potvrzení přístupu, což na přání své příbuzné učinila. Tím však otevřela cestu do svého účtu pachateli, který ji okradl o 20 000 korun," popisuje nešťastné finále transakce Štěpánka Schwarzová.

Drahý omyl s kolébkou

Obdobný případ řeší policisté z obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou. "Zase se jednalo o prodej věcí přes internetový bazar. Na stránkách bazar.cz prodávala žena dětskou kolébku. Neznámý pachatel na její inzerát zareagoval a opět přes aplikaci WhatsApp poslal ženě internetový odkaz, který prodejkyni přesměroval na fiktivní stránky přepravce DPD. Následně ji tyto stránky přesměrovaly na přihlašovací stránku jejího internetového bankovnictví, které poškozená vyplnila a tím zpřístupnila svůj účet pachateli. Ten okamžitě z jejího účtu převedl 20 000 korun na svůj účet," uvedla Štěpánka Schwarzová.

Budova Nejvyššího správního soudu.
Za zfalšovaný protokol snížil kárný senát žalobkyni plat o 30 procent

Policisté varují, pokud prodáváte zboží na různých bazarových portálech, např. Vinted, Bazoš nebo Bazar a ozve se vám kupující, který vám pošle odkaz na platební bránu, kam chce složit peníze nebo pošle odkaz na přepravní společnost, která kromě platby zajistí i přepravu zboží (viz ukázka typické komunikace z WhatsAppu), tak buďte OPATRNÍ! "Tyto odkazy jsou podvržené a nikdy do nich nedávejte žádné údaje o platební kartě nebo o vašem internetovém bankovnictví," zdůrazňuje Štěpánka Schwarzová.