V květnu 2007 měli projednat odvolání pana Václava (29) proti rozsudku z Prachatic, kde mu za krádež, vydírání, nedovolené užívání cizí věci, ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví uložili dva roky do ostrahy, zákaz řízení na čtyři léta a povinnost nahradit škodu 
za zničené auto.

Seběhlo se to 4. května 2006. Pan Václav si s dalším mužem stopli kolem 21.30 hodiny v Husinci 23letou řidičku a nechali se vézt do Prachatic. Václav jí při tom sebral z přihrádky přístrojové desky mobil.


V Prachaticích si pak kumpáni zjednali odvoz do Vimperka. V Buku chtěl pan Václav zastavit „na malou", vystoupil, obešel auto a řidiče poslal na sedadlo spolujezdce s tím, že chce řídit; a jinak že sáhne pro nůž a podřízne ho.


Z Vimperka pokračovali 
na Strážný údajně do klubu, ale nedojeli – pan Václav 
na rovném úseku zastavil 
o strom. Dle znalců měl v době nehody v krvi 1,27–1,87 promile. Odnesl to uživatel vozu, který tři měsíce marodil.

Prokázáno

Pan Václav sice tvrdil, že mobil ukradl ten druhý a řidič že ho pustil za volant dobrovolně, ale soud mu neuvěřil. Konstatoval též, že obviněný byl osmkrát odsouzen, naposledy v červenci 2003 v Písku mj. za útok na veřejného činitele, vyhrožování, výtržnictví na dvacet měsíců nepodmíněně, a vynesl zmíněný trest.

Obviněný se odvolal. K druhé instanci se však dostavil „na lehko" a s taškou osobních věcí, připraven k nástupu trestu. Prohlásil, že odvolání bere zpět a že by chtěl jít do vězení rovnou. Kvůli tomu taky podepsal revers a nechal se propustit z léčebny . . . „Chci to mít za sebou," řekl.

Protože svůj záměr avizoval předsedovi senátu už předem, ten stačil v nezvyklé situaci předpřipravit některé kroky, a když pan Václav zopakoval svůj postoj i do protokolu, podařilo se jeho nástup „zúřadovat" takřka na místě.

Zazdálo se, že bude komplikací to, že obviněný měl s sebou místo občanky jen potvrzení o její ztrátě, ale na pochyby, zda ho za této situace 
ve věznici přijmou, odsouzený odtušil: „Však oni mě znají…" Soud tak nařídil výkon jeho trestu a panu Václavovi začalo ze zatím poslední dvouletky neprodleně ubývat.