„Hej, to mi hlava nebere, ty jsi to všechno rozdal? Řekni mu, že to chci… Jirko, ty věci jsou Roberta 
a ten tu  není, tak se patří, abys pracoval pro mě… Neboj, má toho hromadu, co zavřeli Roberta, je toho jednou tolik…"

Poslechem telefonních odposlechů a SMS zpráv v pondělí 
u krajského soudu pokračovalo hlavní líčení s desítkou obžalovaných v případu bývalého romského koordinátora Gejzy Ladiče staršího 
a jeho synů Gejzy a Roberta.  Přehrání hovorů navrhovali prostřednictvím advokátů sami obžalovaní, někteří pak ovšem své požadavky rychle přehodnocovali.

Mnohým pasážím totiž vůbec nebylo rozumět a soud je vzápětí označil za „zvířecí řev." Předseda senátu Aleš Kolář navíc četl přepisy záznamů už dříve, nový požadavek obhajoby ho proto mírně rozladil.

„Zbytečně jsme ztrávili desítky minut tím, že jsme četli něco, co teď chcete přehrávat," řekl obhájcům. Státní zastupitelství  klade obžalovaným za vinu, že využili tíživé situace několika žen a donutili je k prostituci v okolí Kaplice. Poslušnost si zajišťovali podáváním pervitinu.

Před soudem se tak zpovídají 
ze zvlášť závažných zločinů obchodování s lidmi a nedovolené výroby a distribuce drog. Gejza Ladič mladší měl navíc údajný sexuální poměr se 14letou dívkou, v jeho případě je proto obvinění rozšířeno o pohlavní zneužívání. Obžalovaný včera toto jednání popřel a za viníka označil svého otce.

„To není pravda, že jsem 
se s ní vyspal, to táta se s ní scházel. Já bych jí musel nakazit, mám totiž (nemoc nebudeme specifikovat, pozn. redakce). Ona se asi stydí, že spala se starým, tak to raději svádí na mladšího. Tátovi jsem vynadal, že ze sebe dělá pedofila a on mi řekl, že mě půjde udat. Ty holky obtěžoval on, já mám doma svoje děti a styděl bych se dělat takové věci," hájil se před soudem Gejza Ladič mladší.

Ve své výpovědi dále přiznal, že užíval drogy a byl tak závislý, že rozprodával 
i vybavení domácnosti, ale nikdy prý nikomu nic neprodal. Zrovna tak nebyl pasákem. „Ano chodil jsem tam a bavil se s těma holkama, ale jen kvůli fetu. Abych s nima spal, to ne," dodal obžalovaný.

Jeho slova vzápětí částečně potvrdil bratr Robert. Právě jemu totiž otec volal a oznámil mu, že Gejza měl styk s nezletilou. Policie hovor zaznamenala a je součástí přehrávaných odposlechů. „Je  pravda, že mi otec volal a je pravda, že to řekl ze vzteku.  Štvalo ho, že jim (mladým narkomankám) dával celý důchod a oni si ho stejně nevšímaly a jezdily někam s Gejzou," reagoval Robert Ladič. Otec se k jejich výpovědím nevyjádřil, protože včerejšímu jednání nebyl přítomen.

Další odposlechy naznačily, že napjaté vztahy nepanovaly pouze mezi otcem a synem Ladičovými, ale také mezi Robertem Ladičem a jeho bývalou partnerkou Denisou Čonkovou, která rovněž sedí na lavici obžalovaných. Soud má k dispozici přepisy zpráv, ve kterých muž vyhrožuje ženě, že jí „uřízne hlavu" nebo ji „prodá Turkům." 

Obžalovaná vysvětlila, že výhrůžky pocházejí z doby, kdy vykonávala prostituci v Linci a požádala přítele o zajištění odvozu domů. „Když říkal, že mě zabije, to mezi námi bylo běžné. Už si to ani pořádně nepamatuju, oba jsme v té době hodně fetovali," zmínila Denisa Čonková.

Kromě odposlechů byly na programu i výslechy svědků. Dopoledne předstoupil František B., který měl podle Ladiče staršího dostat od policie peníze za to, že proti němu bude vypovídat. Nařčený kriminalista toto tvrzení odmítl už dřív, včera ho popřel 
i svědek.

„Žádný peníze mi nedával ani mě nepodplácel. Jen jednou jsem dostal na kredit. Žádný kamarád to není, já nekamarádím s policajtem," vypovídal František B. Hlavní líčení v úterý pokračuje.