Je do ní údajně „namočen“ i Jan Trojan, „hrdina“, o němž píšeme na našich webových stránkách pod titulkem „Slíbil prodat umění, ale nezaplatil ani nevrátil“.

Tři muži měli dodat na trh asi 160 padělaných obrazů Jana Zrzavého, Kristiána Kodeta, Václava Špály a dalších. Ve skutečnosti je ale namaloval údajně podle fotografií jistý Libor Prášil. Další obvinění obrazy prodávali i do galerií a aukčních síní.

Mezi nimi měl být i „náš“ Jan Trojan, bývalý student dějin umění.

Ten měl Prášila na práci najmout v roce 2003. Prášil u soudu vypověděl, že o Zrzavém napřed nic nevěděl. Když ho ale Trojan vyvezl do galerie s jeho obrazy, cítil prý, že do něho vstupuje Zrzavého duch… Podle informací Deníku za asi 50 padělků Zrzavého objednavatelé zaplatili Prášilovi asi 300.000 korun.

Podle expertů byly padělky snadno zaměnitelné s originály. Podle Deníku za falza lidé zaplatili téměř patnáct milionů…

Krajský soud v Brně Trojana začátkem minulého roku potrestal třemi roky odnětí svobody. Autor falz Prášil a muž, který měl vyrábět falešná potvrzení o původu děl, dostali podmínku. Jednoho obviněného soud zprostil obžaloby, čtvrtý mezitím zemřel. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a vrátil věc do Brna.

Tamní soud mj. zadal znalecký posudek na duševní stav Libora Prášila.