Antonín Ž. (33) kolem 14.50 sebral v domoradickém Ternu z prostoru pokladny dva kartony startek v hodnotě 1180 korun. Alžběta R. (30) kolem 15. hodiny v prodejně benzinové pumpy v Kájově odcizila z neuzamčené skříně tři kartony cigaret v hodnotě nejméně 1680 korun.

Alžběta se v přípravném řízení doznala. Kartony si nastrkala pod oblečení. U soudu v Č. Krumlově výpověď radikálně změnila, nic prý neukradla a k doznání ji donutili policisté hrozbami, že ji jinak zavřou a ostatní půjdou domů. Měla dvě malé děti, o které se neměl kdo starat.

Také Antonín Ž. se ke krádeži v Ternu přiznal. Uvedl, že využil situace, kdy prodavačka odbavovala Alžbětu R. a další zákaznici z jejich auta, a z pultu vedlejší prázdné kasy vytáhl dva kartony. Bratrovi naznačil, že si může taky vzít, a ten si rovněž sáhl pro jeden karton. Jednání prý lituje a škodu už zaplatil.

Věc zmíněného bratra, který dosud za krádež nebyl stíhán, policie postoupila obci k posouzení, zda nešlo o přestupek. Stejně tak svědkyni Evu K., která v přípravném řízení vypověděla, že z regálu v benzince si vzala tři kartony startek a schovala je do nohavic tepláků. Ostatní brali taky, celkem šlo asi o deset tyčí.

Společná taktika

Prodavačka z pumpy popsala, jak se skupina Romů po příchodu rozdělila. Jeden z mužů se postavil do dveří k zadní místnosti, kam odešli ostatní a pak se jí chodili ptát s různým zbožím, kolik co stojí. Nechtěla odcházet z přední části prodejny s pokladnou. Po odjezdu skupiny zjistila, že chybí cigarety asi za deset tisíc. S kolegyní si pak prohlížely kamerový záznam, z něhož bylo patrno, že Alžběta R. má pod tepláky schován obdélníkový předmět.

Ze záznamu kamer v Ternu je vidět, jak Antonín Ž. manipuluje se spoluobžalovanou R. u pokladny tak, aby prodavačce zakryla výhled. Pak vytahuje kartony a schovává je do tepláků. Obdobně je zachycena i krádež jeho bratra.

Okresní soud uložil Alžbětě R. i za sbíhající se krádež dle rozsudku z června v Táboře souhrnných půl roku nepodmíněně, Antonínu Ž. stejný trest. Soud připomněl, že recidivista Ž. byl od roku 2004 již sedmkrát odsouzen, nikdy ale k nepodmíněnému trestu.

Odsuzováni byli podle písmena e), tedy s tím, že byli za takový skutek v posledních třech letech již potrestáni. V době spáchání nyní posuzovaných činů zákon v tomto případě nerozlišoval výši škody, která by jinak musela přesáhnout hranici 5000 Kč. Odvolací soud však už ve středu jednal po zrušení tohoto písmene trestního zákona.

Kdy trestat dál?

Obhájkyně se také dovolávaly zániku trestnosti skutků a nového zvážení jejich škodlivosti. Nešlo–li o přestupek, R. by prý mohla znovu dostat obecně prospěšné práce, aby její děti nemusely na náklady státu do ústavu, a Ž. třeba domácí vězení.

Krajský soud ale odvolání zamítl. „Obvinění jsou souzeni za skutky kvalifikovatelné i po novele jako přečiny, a to podle § 205, 2, tedy za přisvojení si cizí věci pachatelem, který byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,“ řekl předseda senátu. Užití této kvalifikace přitom nezhoršuje postavení obžalovaných, odsuzovaných jen při spodní hranici sazby, dodal. S tím, že obvinění naopak mohli být potrestáni i jako spolupachatelé, a tedy přísněji. To už ale při absenci odvolání státního zástupce nešlo napravit.