VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Heidinger pyká už rok v léčebně

České Budějovice - Jan Heidinger, který loni zastřelil dva lidi,je pod odborným lékařským dohledem.„Nejsme vězení,“ říká ředitel psychiatrické léčebny v Praze – Bohnicích lékař Martin Hollý.

8.8.2011
SDÍLEJ:

Jan HeidingerFoto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Jak se léčí psychicky nemocný Jan Heidinger, který v únoru 2010 zastřelil v Českých Budějovicích rodiče – manžele Pavla a Janu Malhockých? Může se z psychiatrické léčebny v Praze – Bohnicích, kam ho před rokem 4. srpna 2010 poslal krajský soud, dostat dřív, nebo by odtud mohl i utéct?

Návrat do života

„Nepotvrdím vám ani nevyvrátím, že tady u nás pacient toho jména je,“ odpověděl diplomaticky a podle zákona ředitel psychiatrické léčebny v Praze – Bohnicích doktor Martin Hollý na dotaz Deníku, jak probíhá ústavní léčba Jana Heidingera.

Informace o tom, jak se vede pacientům s nařízenou ústavní léčebou, však poskytl.

„V současné době máme v psychiatrické léčebně v Bohnicích asi 1250 pacientů, z toho přibližně necelá stovka z nich má nařízenou ochrannou ústavní léčbu,“ prozrazuje Martin Hollý.

„Tito pacienti jsou hospitalizováni obvykle několik měsíců, častokrát i několik let.“

Ochranné léčení je jedním z ochranných opatření, které nařizuje soud. Vedle léčení pak existuje také institut zabezpečovací detence.

„Zařízení pro lidi, kterým soud nařídí zabezpečovací detenci, je v Brně,“ pokračuje Martin Hollý.

„Soud zváží, zda je potřeba nařídit ochrannou zabezpečovací detenci jako alternativu pro lidi, kteří jsou při znaleckém vyšetření označeni za velmi obtížně léčitelné a neschopné resocializace.“ Ale i člověk, který má nařízenou ochrannou ústavní léčbu, tedy i Jan Heidinger, se může dostat do detence.

„Stane se tak, pokud pacient nespolupracuje v ústavním ochranném léčení, opakovaně selhává nebo porušuje podmínky léčby,“ připomíná Martin Hollý.

A jak dlouho jsou pacienti, vyslaní do léčebny soudem, pod lékařským dohledem?

„Ochranné léčení je nařízeno na dva roky, poté ho musí v případě potřeby prodloužit soud,“ vysvětluje Martin Hollý. „Pokud k prodloužení nedojde, pacientovi je obvykle přeměněna forma léčení z ústavní na ambulantní, tj. pacient musí docházet na kontroly k lékaři. Pacient může být propuštěn i dříve, stanovená dvouletá doba je jistota, že každé dva roky se bude soud daným případem zabývat. Pak nebude hrozit, že u nás pacient zůstane příliš dlouho z nějakých neodborných důvodů. Stanovená dvouletá doba vychází ze zkušeností. Sexuologičtí pacienti, kterým byla léčba nařízena, tu jsou třeba až dvakrát tolik,“ zdůrazňuje ředitel.

Může Jan Heidinger a další pacienti v léčebnách utéct?

„Tady v Bohnicích máme několik oddělení, kde se věnují ochranné léčbě,“ vysvětluje Martin Hollý. „V jedné budově je jedno patro silně zajištěné. Nejsme ale vězení. Intenzivní léčení má směřovat k propouštění. Někteří pacienti mohou chodit na vycházky, mají propustku, mohou za nimi návštěvy. Léčba má přece pomoci návratu do normálního života. Bylo by bláhové je celou dobu držet za mřížemi a pod zámkem a pak je ze dne na den pustit do svobodného světa bez toho, aby si prošli ověřovací fází,“ zdůrazňuje Martin Hollý.

Léčebna nad vězení

Rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích o tom, že dvojnásobný vrah Jan Heidinger, který má na svědomí smrt manželů Malhockých, bude místo ve vězení v psychiatrické léčebně, je staré rok. Mnozí s tím tehdy hned nesouhlasili.

„Je stále velmi nebezpečný pro rodinu i další osoby, které ani nemusí znát. Nelze přehlédnout ani to, že své nejbližší fakticky popravil,“ varoval krajský státní zástupce Petr Dušek. „Je natolik nebezpečný, že by měl skončit v detenčním zařízení.“

Krajský soud se ale přiklonil k ústavní léčbě. Podle předsedy senátu Aleše Koláře totiž neshledal pro nařízení detenční léčby všechny zákonné podmínky. „Zabezpečovací detence je určena pro jiné pachatele, kteří jsou daleko méně přizpůsobiví a u nichž selhala ochranná léčba. Vycházeli jsme z posudků soudních znalkyň z oboru psychiatrie i ze samé podstaty Heidingerovy duševní poruchy,“ zdůvodnil usnesení soudu Aleš Kolář. Riziko Heidingerova útěku z psychiatrické léčebny podle něj není příliš veliké.

Krajský soud vyslechl dvě soudní znalkyně z oboru psychiatrie a jednu znalkyni z oboru psychologie. Všechny tři se shodly na tom, že je pro Heidingera lepším řešením ochranná ústavní léčba v psychiatrickém zařízení.

„Obviněný dosud nebyl pořádně léčen a v detenčním zařízení by mu tu správnou léčbu ani nenařídili. Nebyl by tam pod stálým dohledem lékaře ani odborných zdravotních sester, ale dozorců,“ řekla znalkyně z oboru psychiatrie Marta Holanová, která zkoumala vrahův duševní stav v brněnské vazební věznici. Heidinger má podle ní silné sklony k takzvané disimulaci – tedy předstírání toho, že je v pořádku.

(Spolupráce Pavel Kroupa)

Autor: Radek Gális

8.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení