Když cestujete autobusem, jehož sedačky jsou opatřeny bezpečnostními pásy, musíte se připásat?
I to byl jeden z dotazů, se kterými se na Deník obrátili čtenáři při pravidelných středečních setkáních nazvaných Z očí do očí.

Obrázek stačí


Stručná odpověď zní: Ano. Povinnost využít bezpečnostní pásy, pokud jsou naistalovány, mají totiž jak cestující v autě, tak v autobuse.
„Nové autobusy na dálkových linkách mají u všech sedaček bepečnostní pásy,“ říká ředitel autobusové dopravy ČSAD Jihotrans Petr Kocar.
„Pásy už má většina našich autobusů, tedy i ty, které nasazujeme na regionální linky. „Dříve byly přitom pásy pouze na předních nebo zadních sedačkách.“

Policisté jsou v jejich používání nekompromisní.
„Podle zákona jsou přepravované osoby povinny užít bezpečnostní pásy nebo zádržný systém, pokud je jimi autobus vybaven,“ říká vedoucí jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý.
„Zodpovědnost za přestupek je na těchto osobách. Přestupek v blokovém řízení je oceněn pokutou do 2000 korun, ve správním řízení pak 1500 až 2500 korun.“

Někteří načapaní cestující se mohou tvářit vykuleně s tím, že je řidič o povinnosti pužít bezpečnostní pásy přece neinformoval. Jenže tahle výmluva jim nepomůže.
„Řidič má povinnost poučit cestující nebo jejich doprovod o užití bezpečnostních pásů či zádržných systémů, pokud tato informace není zajištěna jiným způsob. V autobusech to bývá zpravidla piktogramem, což je plně dostačující,“ vysvětluje Lubomír Veselý.
„Autobusy městské hromadné dopravy mají ale k užívání pásů výjimku,“ doplňuje šéf dopravní policie Lubomír Veselý.

„Výrobce nových autobusů dává tyto piktogramy do vozů automaticky,“ říká Petr Kocar, takže cestující se nemohou vymlouvat slovy: Jé, on mi nikdo nic neřekl… „Lidé na sedadlech by se ale měli připásat už jen kvůli své bezpečnosti,“ pokračuje Petr Kocar. „Pokud to někdo neučiní, řidič je může upozornit na jejich povinnost. Ale stejně nevidí dozadu, takže nemůže za to, když cestující zůstanou nepřipásaní.“

Příklady táhnou

Zaměstnanci Jihotransu na to cestující ústně většinou zvlášť neupozorňují. Negativně odpověděla jak pracovnice za přepážkou zákaznického centra ČSAD Jihotrans v přízemí českobudějovického Mercury Centra, tak i zaměstnanec na dispečinku.
Jinak to je u cestujících, kteří využívají služeb společnosti Student Agency.
„Jezdím s nimi občas z Českých Budějovic do Prahy a stewardka nás vždy upozorní, abychom se připásali,“ pochvaluje si zájem o bezpečnost cestujících Markéta Trubková z Českých Budějovic.

Policisté si při častých preventivních akcích všímají, zda jsou lidé řádně připásáni.
„Občas kontrolujeme i autobusy,“ říká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že dopravně bezpečnostní akce se tak týkají i cestujících hromadné dopravy.

I podle policistů by si lidé ale měli uvědomit, že připásat se mají hlavně kvůli své bezpečnosti. Autobus se totiž může stát účastníkem dopravní nehody, při které nenadále změní směr nebo rychlost. Na náhlou změnu nepřipravený nepřipásaný cestující, který například spí nebo čte, pak může utrpět i závažná poranění, když vyletí ze sedačky.