„Při operaci MEDIC proti nelegálnímu obchodu s drogami a anaboliky jsme  zadrželi devět osob v České republice a šest lidí v Rakousku, objevili pěstírnu marihuany 
a zabavili drogy a tisíce kusů anabolik," prozrazuje Jiří Barták, vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti z Generálního ředitelství cel v Praze.

Na operaci začala českobudějovická expozitura Celní protidrogové jednotky pracovat loni v červnu. Skupina českých občanů produkovala a prodávala marihuanu a obchodovala s pervitinem, kokainem, anaboliky a padělky léků. Vše bylo učeno převážně pro rakouský trh.

„Závěrečná část operace vyvrcholila loni 17. prosince  společným zásahem celníků 
a policistů na Českobudějovicku a Českokrumlovsku," pokračuje Jiří Barták.

„Provedli jsme osm domovních prohlídek, při kterých jsme objevili dvě pěstírny konopí a zabavili celkem 211 gramů kokainu, 261 gramů metamfetaminu, 2,5 kilogramů marihuany, 131 kusů vzrostlých rostlin konopí, 370 tablet extáze, 1657 ampulí 
a 1154 tablet anabolických steroidů, léky a  307 tisíc korun v hotovosti," vypočítává úlovek Jiří Barták.

Speciální zásahové jednotky celní správy a policie zadržely devět osob, pět z nich je v současné době ve vazbě. „Dalších šest osob zadrželi na svém území rakouští policisté," přidává Jiří Barták.

Kriminalisté z jihočeského policejního ředitelství po zásahu obvinili pětici pachatelů. Muže ve věku 35 a 38 let 
z Českobudějovicka, dva muže ve věku 34 a 43 let z Českokrumlovska a pětapadesátiletého muže z Prahy.

Viní organizovanou skupinu z toho, že po vzájemné domluvě zprostředkovala vývoz minimálně 22 kilogramů  marihuany, 150 gramů pervitinu hlavně pro zájemce ze sousedního  Rakouska.

„Hlavním organizátorem výroby a obchodů byl třiačtyřicetiletý muž z Českokrumlovska, který obstarával z východní Evropy a Asie také anabolické steroidy, např. Danabol, Sustanon, a padělky léků jako Kamagra nebo Cialis," dodává  Jiří Barták.

Za trestné činy nedovolené výroby a jiného nakládání 
s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí pachatelům až dvanáct let odnětí svobody.