Jak informoval mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Radek Kréda, akce Dior se konala v pátek 10. a v sobotu 11. června. „Příslušníci odboru dohledu při ní provedli ve svém regionu kontroly v katastru obci Strážný, Studánky a Vyšší Brod,“ upřesnil s tím, že v kraji se zapojilo celkem 13 celníků v pěti služebních automobilech.

Šlo především o oblečení i boty

Pozornost celníků cílila podle Krédy především na tržnice a tzv. stánkový prodej, kontrolám se nevyhnuly ale ani kamenné provozovny. „Obchodníci v těchto prostorách nabízeli zboží jako originály světoznámých značek. Nejčastěji se jednalo o textilní zboží, obuv a galanterii,“ vysvětlil mluvčí jihočeských celníků.

Celní úřad pro Jihočeský kraj předvedl svou techniku na českobudějovickém výstavišti. Během dvou dní tu veřejnosti na zvídavé dotazy odpovídala řada celníků a celnic. f
Jihočeští celníci prezentovali práci i techniku na Dni s armádou na výstavišti

Celníci během těchto dvou dnů zjistili a zadrželi celkem 1 095 kusů textilu a galanterie (kabelky, pásky, peněženky) a 265 párů obuvi, jejichž následným prodejem by vznikla majitelům ochranných známek škoda ve výši 9 524 160 korun.

Celkový souhrn ČR
V rámci celé republiky celníci prověřili 74 subjektů, u kterých zajistili téměř 6 tisíc kusů padělaného zboží. Nejčastěji šlo o textilní výrobky, koženou galanterii, obuv, hračky, parfémy, hodinky, ale i mobilní příslušenství. Zboží bylo neoprávněně označeno logy renomovaných světových výrobců. V případě, že by se podařilo prodejcům falzifikáty prodat, by škoda způsobená majitelům ochranných známek čítala až 42 milionů. Do akce Dior bylo nasazeno více než 170 celníků. „Nejvíce se dařilo celníkům v Jihočeském kraji na tržnicích v katastru obcí Strážný, Studánky a Vyšší Brod, dále úspěšní byli i kolegové v Jihomoravském kraji na příhraničních tržnicích na Znojemsku a Brněnsku,“ uvedla za Generální ředitelství cel zástupce mluvčího nadpraporčík Ivana Kurková.

Jihočeští celníci kontrolují odpady přivážené do Čech, během cílené akce zadrželi hned tři kamiony porušující zákon o odpadech.
Celníci se zaměřili na dovoz nelegálního odpadu, ve Dvořišti chytli tři kamiony

Celkem tak už od začátku letošního roku jihočeští celníci zadrželi zboží podezřelé z porušování práv duševního vlastnictví v hodnotě přesahující 15 milionů. „Přestože obchodníkům hrozí nabízením takového zboží jednak zadržení zboží a jednak vysoké pokuty, opakovaně jej nabízejí k prodeji,“ shrnul praxi poručík Kréda.

Kontroly budou pokračovat

Veškeré zadržené zboží skončilo ve skladu celního úřadu. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, budou případy předány právnímu oddělení Celního úřadu pro Jihočeský kraj a zboží bude zlikvidováno. „Celníci budou v kontrolách provozoven pokračovat i nadále, jelikož dozor nad dodržováním povinností a zákazů v souvislosti s nakládáním se zbožím porušující práva duševního vlastnictví je jednou z priorit celní správy,“ uzavřel.